لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

تعهد آمریکا و چین برای رفع بحران در شبه جزیره کره


آمریکا و چین تمایل خود را برای همکاری در منصرف ساختن کره شمالی از جاه طلبی های اتمی ابراز داشته اند، اما هنوز معلوم نیست دو کشور چگونه وارد این همکاری می شوند.

کره شمالی در صدر دستور کار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار روز شنبه او از پکن بود.

آقای کری گفت "چین و آمریکا امروز بر تجدیدعهد به یافتن راه حلی مسالمت آمیز تاکید داشتند، و ما به کیم یانگ یون و دولت جمهوری خلق کره شمالی می گوئیم که قطعا در این زمینه از فرصت گزینش برخوردارند – اینکه در تلاش برای پیدا کردن راه حلی از طریق مذاکره به ما ملحق شوند. ما صرفنظر از اینکه آنها چه اقدامی بعمل آورندبه تلاش خود در این زمینه ادامه می دهیم".

وزیر امورخارجه آمریکا پس از ملاقات با ینگ جی چی مسئول سیاست خارجی چبن گفت هردوی آنان از غیراتمی شدن شبه جزیره کره حمایت می کنند.

به گفته آقای کری، هر دو دیپلمات اتفاق نظر داشتند که اتمی نبودن شبه جزیره کره برای منطقه و ثبات جهانی اهمیت حیاتی دارد.

آقای ینگ نیز گفت چین با آمریکا و کشورهای دیگر برای ازسرگیری مذاکرات معوق مانده شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی، همکاری خواهد کرد.

آقای کری، پیشتر ضمن تبادل نظر با شی جین پینگ رئیس جمهوری جین در باره برنامه اتمی کره شمالی و مسائل دیگر، وضعیت را «بحرانی» توصیف کرده بود.

در همین حال همسایگان کره شمالی در شرق آسیا منتظرند ببینند پیونگ یانگ چگونه به تهدید خود در مورد آزمایش یک موشک اتمی عمل می کند.

جان کری از مقامات چین خواسته است که به عنوان بزرگترین متحد کره شمالی، از نفوذ خود استفاده کند و از پیونگ یانگ بخواهد از تهدید کردن دست بردارد.

آقای کری همچنین به چالش های دیگری اشاره کرد که چین وهمسایگانش با آنها مواجه اند: ایران، تسلیحات اتمی، ناآرامی های سوریه و اقتصادهای نیازمند تقویت و توسعه در گوشه و کنار جهان.

رئیس جمهوری چین در یکی از سخنرانی های اخیر خود بی آنکه مشخصا از کره شمالی نام ببرد گفت «نباید به هیچ کشوری اجازه داده شود تمامی منطقه و یا حتی تمامی جهان را برای منافعی خودخواهانه به هرج و مرج بکشاند.»

وزیر امورخارجه آمریکا امروز همچنین با ونگ یی همتای چینی خود ملاقات کرد که صلح ، گفت و گو و خلع سلاح اتمی را برای شبه جزیره کره الزامی می داند.
XS
SM
MD
LG