لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

کری: پرتاب موشک کره شمالی اشتباهی عظیم خواهد بود


آمریکا و روسیه کره شمالی را به پرهیز از هراقدامی که برتنش در شبه جزیره کره بیافزاید فراخوانده اند.

جان کری وزیرامورخارجه آمریکا روز جمعه درجریان دیداری از سئول گفت اگرکره شمالی تهدید خود را برای آزمایش موشکی دیگری عملی سازد، مرتکب «اشتباهی عظیم» خواهد شد.

کری درحالی که وزیرامورخارجه کره جنوبی درکنارش ایستاده بود همچنین گفت جامعه بین المللی هرگر کره شمالی را به عنوان یک کشور دارای تسلیحات اتمی به رسمیت نخواهد شناخت.

در مسکو، ایگور مورگولوف معاون وزارت امورخارجه روسیه در دیداری با سفیرکره شمالی از پیونگ یانگ خواست مفاد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را رعایت کند و مذاکره درباره برنامه اتمی خود را از سربگیرد.

آقای کری گفت آمریکا روی این فرضیه کارمی کند که کره شمالی، علیرغم یک گزارش اطلاعاتی آمریکا، هنوزتوانایی سوار کردن یک کلاهک اتمی روی موشک بالیستیک را ندارد.

پیونگ یانگ اخیرا تهدیدهای حمله اتمی به خاک آمریکا و پایگاه های آمریکا درمنطقه را تکرارکرده، همچنین هشدارداده است درمراحل نهایی آزمایش موشکی دیگری قرار دارد که توانایی آن کشور را برای عملی کردن تهدیدهای آن کشور نشان خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا این تهدید ها را محکوم کرد و گفت: «مردم کره شمالی به غذا نیاز دارند، نه پرتاب موشک. آنها خواهان فرصت هایی برای پیشرفت هستند، نه رهبری که قدرت نمایی کند.»

وزیرامورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده در دفاع از خود و متحدانش درنگ نخواهد کرد، و باردیگر از پیونگ یانگ خواست در مذاکرات مربوط به پایان دادن به برنامه اتمی شرکت کند.

پیشتر، یک مقام آمریکایی درسئول گفته بود هیچ نشانی از نزدیک بودن زمان احتمالی پرتاب موشک از سوی کره شمالی وجود ندارد. گفته می شود برد چنین موشکی ۳۵۰۰ کیلومتر است و می تواند پایگاه های آمریکا در ژاپن یا گوام را تهدید کند.

برخی معتقدند پیونگ یانگ آزمایش موشک را با سفر جان کری به کره جنوبی هماهنگ خواهد ساخت.

سئول گفته است انتظار دارد آزمایش موشکی کره شمالی روز دوشنبه و پیشاپیش مراسم زادروز کیم ایل سونگ بنیان گذار کره شمالی انجام شود.


در این میان، مقامات آمریکایی یک گزارش اطلاعاتی را که روز پنجشنبه منتشر شد ونشان می دهد پیونگ یانگ موفق شده است کلاهک های اتمی بسیار کوچکی بسازد، بی اهمیت تلقی می کنند.

دراین گزارش، که یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا آن را در روند رسیدگی به لایحه بودجه دفاعی فاش کرد، ‌آمده که مقامهای وزارت دفاع آمریکا تقریبا مطمئنند که کره شمالی سلاح هایی را که قابل حمل با موشک های بالیستیک باشد در اختیار دارد.

سخنگوی پنتاگون اظهار داشت به دقت نمی توان گفت کره شمالی توانایی اتمی را آن گونه که در ارزیابی اطلاعاتی ذکرشده است کاملا آزمایش کرده و نشان داده باشد.

جیمز کلپر، مدیر مرکز اطلاعات ملی آمریکا، در این خصوص گفته است:«کره شمالی هنوز توانایی های کاملی را که برای پرتاب موشک مسلح به سلاح اتمی لازم است، نشان نداده است.»

وزارت دفاع کره جنوبی نیز نسبت به محتوای این گزارش ابراز تردید کرد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز گذشته، پنجشنبه، گفت زمان آن رسیده که کره شمالی به رویکرد خصمانه خود پایان دهد. اوباما گفت او یک رویکرد دیپلماتیک را ترجیج می دهد، اما هشدار داد واشنگتن برای حفاظت ازخود و متحدانش تمام گام های لازم را بر خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG