لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

کاخ سفید: آمریکا نیروهایش را از سوریه خارج نخواهد کرد


کاخ سفید
کاخ سفید

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد برنامه‌ای برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه وجود ندارد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت هیچ تغییری در حضور نیروهای آمریکایی در سوریه پس از حملات روزهای گذشته نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی به پایگاه این نیروها به وجود نیامده است.

این مقام رسانه‌ای کاخ سفید تصریح کرد این گونه حملات آمریکا را از ادامه ماموریت خود در سوریه باز نخواهد داشت و جنگ با گروه داعش همچنان ادامه خواهد یافت.

بر اثر حمله یک پهپاد انتحاری به پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه در ٢٣ مارس، یک پیمانکار آمریکایی کشته و چندین سرباز آمریکایی زخمی شدند.

ایالات متحده نیز در حمله‌ای تلافی‌جویانه سه سرباز ارتش سوریه، ١١ شبه‌نظامی سوریه تحت حمایت دولت بشار اسد، و پنج شبه‌نظامی غیرسوری متحد دمشق را از پا درآورد.

حمله تلافی‌جویانه آمریکا از سوی دولت‌های سوریه و جمهوری اسلامی ایران محکوم شد.

در حال حاضر نزدیک به ۹۰۰ سرباز آمریکایی در سوریه مستقر هستند و پس از شکست نظامی داعش همچنان به همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه می‌دهند.

به گفته منابع نظامی آمریکا، نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی تا کنون نزدیک به ۸۰ بار به پایگاه‌های نظامی آمریکایی‌ها در سوریه حمله کرده‌اند.

ایران از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی ١٢ ساله سوریه بوده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان بخش‌هایی از شرق، جنوب، و شمال و همچنین حومه دمشق را تحت کنترل دارند.

نفوذ فزاینده ایران در سوریه اسرائیل را بر آن داشته حملات هوایی پرشماری علیه مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایتش انجام دهد اما شمار حملات هوایی آمریکا بسیار کمتر بوده است.

در تهیه این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG