لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

حمله آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه؛ تعداد کشته‌شدگان به ١٩ نفر افزایش یافت


ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، (چپ) در یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه. ۴ مارس ۲۰۲۳
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، (چپ) در یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه. ۴ مارس ۲۰۲۳

دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حمله تلافی‌جویانه هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سوریه به ١٩ نفر خبر داد.

این حمله آمریکا در واکنش به حمله پهپادی مرگبار پنجشنبه به یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه انجام شد که منجر به کشته شدن یک پیمانکار و زخمی شدن یک پیمانکار دیگر و پنج سرباز آمریکایی شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، سه نفر از کشته‌شدگان سرباز ارتش سوریه، ١١ نفر از آنها در گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت، و پنج نفر دیگر از آنها شبه‌نظامیان غیر سوری بودند.

رامی عبدالرحمن، رئیس دیدبان حقوق بشر سوریه، گفت اطلاعی از ملیت پنج کشته غیر سوری ندارد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه به جمهوری اسلامی هشدار داد ایالات متحده در حمایت از شهروندان خود «نیرومندانه» عمل خواهد کرد.

ایران از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی ١٢ ساله سوریه بوده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان بخش‌هایی از شرق، جنوب و شمال و همچنین حومه دمشق را تحت کنترل دارند.

نفوذ فزاینده ایران در سوریه اسرائیل را بر آن داشته حملات هوایی پرشماری علیه مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایتش انجام دهد اما شمار حملات هوایی آمریکا بسیار کمتر بوده است.

XS
SM
MD
LG