لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

درگیری نیروهای آمریکا و نیابتی‌های ایران در سوریه؛ تهران: فورا «پاسخ متقابل» می‌دهیم


حملات هوایی نیروهای آمریکایی به چند پایگاه وابسته به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در شرق سوریه در واکنش به حمله پهپادی به یک پایگاه نیروهای ائتلاف.
حملات هوایی نیروهای آمریکایی به چند پایگاه وابسته به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در شرق سوریه در واکنش به حمله پهپادی به یک پایگاه نیروهای ائتلاف.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران روز شنبه هشدار داد هرگونه حمله به پایگا‌ه‌های جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایتش در سوریه «بدون درنگ با پاسخ متقابل» روبرو خواهد شد.

ادعاهای این مقام جمهوری اسلامی پس از حمله تلافی‌جویانه آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران صورت می‌گیرد که منجر به کشته شدن ١٩ تن از آنها شد.

به گزارش ایسنا، کیوان خسروی گفت این مواضع و پایگاه‌ها، «با درخواست دولت سوریه برای مقابله با تروریسم و عوامل داعش در خاک این کشور ایجاد شده» و حمله به این نقاط «بدون درنگ با پاسخ متقابل روبرو خواهد شد.»

افزایش شمار کشته‌شدگان حمله تلافی‌جویانه هوایی آمریکا

دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حمله تلافی‌جویانه هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سوریه به ١٩ نفر خبر داد.

این حمله آمریکا در واکنش به حمله پهپادی مرگبار پنجشنبه به یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه انجام شد که منجر به کشته شدن یک پیمانکار و زخمی شدن یک پیمانکار دیگر و پنج سرباز آمریکایی شد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، سه نفر از کشته‌شدگان سرباز ارتش سوریه، ١١ نفر از آنها در گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت، و پنج نفر دیگر از آنها شبه‌نظامیان غیر سوری بودند.

رامی عبدالرحمن، رئیس دیدبان حقوق بشر سوریه، گفت اطلاعی از ملیت پنج کشته غیر سوری ندارد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه به جمهوری اسلامی هشدار داد ایالات متحده در حمایت از شهروندان خود «نیرومندانه» عمل خواهد کرد.

ایران از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ داخلی ١٢ ساله سوریه بوده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از جمله حزب‌الله لبنان بخش‌هایی از شرق، جنوب و شمال و همچنین حومه دمشق را تحت کنترل دارند.

نفوذ فزاینده ایران در سوریه اسرائیل را بر آن داشته حملات هوایی پرشماری علیه مواضع جمهوری اسلامی و گروه‌های مورد حمایتش انجام دهد اما شمار حملات هوایی آمریکا بسیار کمتر بوده است.

XS
SM
MD
LG