لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

آمریکا اقدام جمهوری اسلامی را «به ظاهر توقیف» کشتی خواند و آن را محکوم کرد


یک مقام ارشد کاخ سفید اقدام جمهوری اسلامی در بازداشتن نفت‌کش تحت مالکیت یونان را «به ظاهر توقیف» خواند و آن را محکوم کرد و گفت حکومت ایران «باید فورا کشتی و خدمه آن را آزاد کند.»

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه ۲۱ دی در کنفرانس خبری روزانه گفت: «مطمئنم همه شما گزارش‌هایی در مورد ظاهرا توقیف یک کشتی تجاری به نام جزایر سنت نیکلاس با پرچم جزایر مارشال توسط ایرانی‌ها دیده‌اید. این کشتی متعلق به یونانی‌ها در حال حرکت در مسیر قانونی در آب‌های دریای عمان بود.»

این مقام ارشد دولت آمریکا تأکید کرد: «ما این به ظاهر توقیف را محکوم می‌کنیم. دولت ایران باید فورا کشتی و خدمه آن را آزاد کند.»

او اضافه کرد: «این اقدامات تحریک‌آمیز و غیرقابل قبول باید متوقف شود.»

جان کربی همچنین افزود: «ما به همکاری با متحدان و شرکای خود برای بازدارندگی و مقابله با طیف کامل رفتار نگران‌کننده و بی‌ثبات‌کننده ایران در هماهنگی نزدیک، البته با جامعه بین‌المللی، ادامه خواهیم داد.

علاوه بر این، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه توقیف نفت‌کش «تحت مالکیت یونان» از سوی جمهوری اسلامی را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این نفت‌کش و خدمه آن شد.

به گفته ودانت پاتل، «نفت‌کش سنت نیکلاس که حامل پرچم جزایر مارشال و تحت مالکیت یونان است، در حالی که به طور قانونی در آب‌های دریای عمان در حال حرکت بود» توقیف شده است.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد دولت ایران «باید فورا [این] کشتی و خدمه آن را آزاد کند.»

به گفته او، «این توقیف غیرقانونی یک کشتی تجاری، جدیدترین رفتار از سوی ایران یا ممکن‌شده از سوی ایران به منظور مختل‌کردن تجارت بین‌الملل است» و از دیدگاه ایالات متحده موجب «افزایش بلاتکلیفی برای کشتی‌رانی تجاری و برای اقتصاد منطقه‌ای و جهانی» می‌شود.

ودانت پاتل افزود اقدامات «تحریک‌آمیز» جمهوری اسلامی ایران و یا ممکن‌شده توسط جمهوری اسلامی، «تهدیدی برای اقتصاد جهانی» است و «باید متوقف شود.»

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده همچنان به تلاش‌هایش برای بازداشتن و مقابله با طیف وسیعی از «رفتارهای نگران‌کننده و بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد.

ودانت پاتل در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا آمریکا در این ارتباط با شرکای منطقه‌ای خود تبادل‌نظر کرده، گفت «اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» همواره یکی از موضوعات مورد بحث با شرکای بین‌المللی و به‌ویژه منطقه‌ای ایالات متحده که «در معرض تاثیر فوری برخی از این اقدامات هستند،» بوده و همچنان خواهد بود.

او در ارتباط با حملات حوثی‌ها در دریای سرخ نیز، با اشاره به عبور «حدود ۳۰ درصد» از نفت‌کش‌های جهان از دریای سرخ گفت این اقدامات موجب افزایش بلاتکلیفی و عدم قطعیت در زنجیره تامین جهانی و اقتصاد جهانی و همچنین افزایش فشارها بر کارگران در سراسر جهان می‌شود و به همین دلیل ایالات متحده به همکاری و هماهنگی نزدیک با شرکای منطقه‌ای خود درباره «گام‌های مناسب» ادامه می‌دهد.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به ادعای دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل که این توقیف نفت‌کش مزبور را «قانونی» دانسته، گفت ایالات متحده همچنان با قدرت به اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به‌ویژه بخش نفت و فرآورده‌های پتروشیمیایی ادامه خواهد داد.

او تصریح کرد خریداران نفت ایران خود را در معرض خطر نقض تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌دهند و اینکه نباید اجازه دهند زنجیره تامین آنها مورد سوء استفاده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گیرد.

اظهارات ودانت پاتل در کنفرانس خبری روزانه خود با خبرنگاران ساعاتی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری‌های وابسته جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ٢١ دی از توقیف «یک نفت‌کش آمریکایی» توسط نیروی دریایی ارتش خبر داده بودند.

رسانه‌های جمهوری اسلامی با انتشار تصویری از چند فرد مسلح که از یک هلی‌کوپتر و با فاصله کمی از یک کشتی بر روی عرشه آن فرود می‌آیند، مدعی شده بودند که این اقدام جمهوری اسلامی به تلافی «سرقت» نفت ایران از سوی آمریکا و با «حکم قضایی» صورت گرفته است.

نفت‌کش «سنت نیکلاس» که حامل پرچم «جزایر مارشال» است، پیشتر تحت عنوان «سوئز راجان» فعالیت می‌کرد، و اردیبهشت سال جاری در جریان عملیات اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده آمریکا در یونان توقیف شده بود.

ایالات متحده در آن زمان اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلاش کرده با نقض تحریم‌های آمریکا، نفت قاچاق ایران را به چین بفرستد.

«سوئز راجان» در زمان توقیف و مصادره نهایی محموله‌اش از سوی ایالات متحده در اردیبهشت سال جاری، حامل ۹۸۰ هزار بشکه نفت خام ایران بود.

این نفت‌کش به مدت دو ماه و نیم از بیم تحریم‌های ثانویه آمریکا قادر به تخلیه نفت خام ایران نبود و پس از تخلیه محموله‌اش، به «سنت نیکلاس» تغییر نام داد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری» گزارش داده که سیستم شناسایی خودکار این نفت‌کش خاموش شده و به سوی بندر جاسک در استان هرمزگان تغییر مسیر داده است.

اپراتور «سنت نیکلاس» با عنوان «امپایر نویگیشن» به رویترز گفته که این نفت‌کش در زمان توقیف حامل ۱۴۵ تُن نفت بوده که از بندر بصره عراق بارگیری کرده و عازم «علیاگا» در غرب ترکیه بوده است.

نقت‌کش مزبور ١٨ خدمه فیلیپینی و یک خدمه یونانی داشته و تحت اجاره پالایشگاه ترکیه‌ای «توپراس» بوده است.

مقامات «عملیات تجارت دریایی دریایی بریتانیا» نیز از دریافت گزارشی خبر داده‌اند که بر اساس آن «چهار تا پنج فرد مسلح» با «اونیفورم سیاه نظامی و ماسک‌های سیاه» در فاصله ۵۰ مایل دریایی از سواحل صحار عمان سوار یک نفت‌کش شده‌اند.

به گفته آنها، این کشتی به سوی آب‌های ساحلی ایران تغییر مسیر داده و ارتباط با آن قطع شده است.

جدیدترین ماجراجویی جمهوری اسلامی در آب‌های منطقه در حالی است که از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، حوثی‌های مورد حمایت حکومت ایران با انجام دست‌کم ۲۶ حمله به خطوط کشتی‌رانی تجاری در دریای سرخ، موجب افزایش بی‌سابقه تنش‌های دریایی در منطقه شده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه هشدار داد که حملات مداوم حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران به خطوط کشتیرانی تجاری در دریای سرخ «عواقب» خواهد داشت.

در عین حال، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از حوثی‌های یمن که تحت حمایت حکومت ایران هستند خواست فوراً به حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ پایان دهند و از گروه ضربت به رهبری ایالات متحده برای دفاع از کشتی‌ها دفاع کرد.

اعضای شورای امنیت با ۱۱ رای موافق، چهار رای ممتنع و بدون رای مخالف، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده را تصویب کردند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG