لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

نفتکش توقیفی «سوئز راجان» پس از تغییر نام راهی باهاما شد


تصویر ماهواره‌ای از نفتکش سوئز راجان
تصویر ماهواره‌ای از نفتکش سوئز راجان

نفتکش «سوئز راجان» که به دلیل قاچاق نفت ایران توسط آمریکا توقیف شده بود، پس از تخلیه محموله‌ خود با نام جدید «سن نیکلاس» به سمت باهاما حرکت کرد.

این نفتکش در ماه آوریل به دلیل حمل بیش از ۹۸۰ هزار بشکه نفت خام قاچاق ایران توسط آمریکا توقیف شد. پس از دو ماه و نیم، شرکت‌های خدماتی نفتی به دلیل ترس از تحریم‌های ثانویه، نفت این نفتکش را تخلیه کردند.

شرکت «سوئز راجان» با مسئولیت محدود نیز در ماه آوریل به دلیل قاچاق نفت ایران به سه سال «تعلیق شرکت» و جریمه تقریبا ۲.۵ میلیون دلاری محکوم شد.

داده‌های حمل و نقل «امپایر نویگیشن» نشان می‌دهد که فعالیت نفتکش «سوئز راجان» با نام جدید «سن نیکلاس» ادامه می‌یابد. این نفتکش خالی است و به سوی مقصد بعدی خود، فری‌پورت، باهاما حرکت می‌کند.

پیش‌تر ایالات متحده روز جمعه، ۱۷ شهریور، فاش کرد که در ماه آوریل (بهار) سال جاری ارسال یک محموله چند میلیون دلاری نفت خام توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مختل کرده و بیش از ۹۸۰ هزار بشکه نفت‌خام قاچاق را، که نقض تحریم‌های ایالات متحده محسوب می‌شود، ضبط کرده است.

خبرگزاری رویترز، در ماه آوریل گزارش داده بود که ایالات متحده محموله نفتکش «سوئز راجان» را که نفت ایران را در دریا حمل می‌کرد، مصادره کرده است.

این اقدام آمریکا بخشی از تلاش‌های این کشور برای مقابله با صادرات نفت ایران است که بر اساس تحریم‌های آمریکا ممنوع است.

XS
SM
MD
LG