لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

چهارمین سالگرد تیراندازی مرگبار پارکلند؛ رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواست برای پایان دادن به «خشونت مسلحانه» اقدام کند


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه، همزمان با چهارمین سالگرد تیراندازی مرگبار در دبیرستانی در ایالت فلوریدا، گفت که دولتش در کنار افرادی که برای پایان دادن به «این همه‌گیری خشونت مسلحانه» تلاش می‌کنند، ایستاده است.

آقای بایدن از مردم آمریکا خواست به «تعهد جدی» برای «ایمن نگه داشتن» یکدیگر پایبند باشند.

در این بیانیه آمده است: «از دل‌شکستگی ناشی از پارکلند، نسل جدیدی از آمریکایی‌ها در سراسر کشور برای زندگی ما و به سوی آمریکایی بهتر و امن‌تر برای همگی ما به پا خواستند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به این که از کنگره درخواست کرده است لایحه بودجه‌‌ای را که منابع مالی لازم برای «کاهش جرایم‌ خشونت‌آمیز» را فراهم می‌کند، تصویب کند، افزوده است که کنگره باید با تصویب قوانینی بررسی پیشینه افراد در تمامی موارد فروش اسلحه را الزامی کند، فروش سلاح‌های تهاجمی و با ظرفیت بالا را غیرقانونی کند، و مصونیت تولیدکنندگان اسلحه را از بین ببرد.

در روز ۱۴ فوریه ٢٠١٨، یک دانش‌آموز ١٩ ساله با تیراندازی به سوی دانش‌آموزان و کارمندان دبیرستان استونمن داگلاس در شهر پارکلند ایالت فلوریدا، ١٧ نفر را کشت و ١٧ نفر دیگر را زخمی کرد و بدین‌تریب مرگبارترین کشتار ناشی از تیراندازی در دبیرستان‌های ایالات متحده را رقم زد.

از زمان وقوع این حادثه، خشونت با اسلحه در مدارس آمریکا افزایش یافته است. بر اساس آمارهای ارائه‌شده توسط یک گروه مدافع کنترل اسلحه به نام «اوری‌تاون» تنها در پنج ماه پایانی سال ٢٠٢١، دست‌کم ۱۳۶ مورد تیراندازی در مدارس آمریکا رخ داده است.

XS
SM
MD
LG