لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

راهپیمایی بزرگ برای کنترل اسلحه در آمریکا


راهپیمایان در بلوار پنسیلوانیا، خیابانی که به ساختمان کنگره آمریکا میرسد
راهپیمایان در بلوار پنسیلوانیا، خیابانی که به ساختمان کنگره آمریکا میرسد

صدها هزار نفر در واشنگتن، پایتخت آمریکا و نیز در سراسر این کشور در تظاهراتی بزرگ موسوم به «راهپیمایی برای زندگی های مان» شرکت کردند.

این رویداد که روز شنبه ۴ فروردین برگزار شد، توسط دانش آموزان دبیرستان مارجوری ستونمن داگلاس در شهر پارکلند ایالت فلوریدا سازمان داده شد؛ مدرسه‌ای که حدود یک ماه پیش شاهد کشته شدن ۱۷ نفر در یک تیراندازی بود.

بیش از ۸۰۰ راهپیمایی مشابه در ۵۰ ایالت آمریکا و گرداگرد جهان همزمان با راهپیمایی واشنگتن دی سی برگزار شد.

همزمان، کاخ سفید در واکنش به تظاهرات صدها هزار نفری واشنگتن و دیگر شهرهای آمریکا و جهان، با انتشار بیانیه‌ای از این حرکت تقدیر کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ما جوانان شجاع فراوانی را که امروز حق آزادی بیان را، که متمم نخست قانون اساسی است، تمرین می کنند، تحسین می‌کنیم.»

کاخ سفید افزوده است: «ایمن نگاه داشتن فرزندان ما اولویت نخست رییس جمهور است و به همین علت است که او از کنگره خواست تا برای اصلاح نظام بررسی سوءپیشینه جنایی و پایان دادن به خشونت در مدارس قوانینی را وضع کند، که البته او نیز آنها را امضا کرده است.»

دانش آموزان سازمان دهندۀ راهپیمایی واشنگتن خواستار آنند که جان کودکان به یک اولویت در کشور آمریکا تبدیل شده و قوانین کنترل داشتن اسلحه سختگیرانه تر شود. یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از آمریکائیان معتقدند که قوانین داشتن اسلحه بایستی محکم‌تر شود حال آنکه در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۵ درصد چنین اعتقادی داشتند. جورج کلونی، هنرپیشۀ آمریکایی، و همسرش، امل، که یک وکیل است، افزون بر حضور در راهپیمایی واشنگتن ۵۰۰ هزار دلار به آن کمک کردند.

استیون اسپیلبرگ، کارگردان سینما، نیز مبلغ مشابهی را برای برگزاری این برنامه کمک کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG