لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

نشست خبری زنان ایرانی دیاسپورا در ژنو؛ نازنین افشین‌جم: دستان آغشته به خون جمهوری اسلامی را نفشارید


Nazanin Afshin Jam 4
Nazanin Afshin Jam 4

هم‌زمان با برگزاری مجمع جهانی پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو، سوئیس، یک نشست خبری با حضور تعدادی از زنان برجسته ایرانی در این شهر برگزار خواهد شد.

این کنفرانس توسط «هیئت ایرانی دیاسپورای مأموریت ژینا- مهسا امینی در سازمان ملل» و با هدف محکوم کردن حضور جمهوری اسلامی در مجمع جهانی پناهندگان سازمان ملل ۲۰۲۳ ترتیب یافته است.

این هیئت با ارسال بیانیه‌ای به صدای آمریکا، اعلام کرد که نشست خبری، چهارشنبه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) در ژنو برگزار می‌‌شود.

در این بیانیه گفته می‌شود که «یک هیئت بلندپایه از زنان ایرانی دیاسپورا، شامل وکلای بین‌المللی، مدافعان حقوق بشر، کارشناسان ژئوپلیتیک، افراد مشهور، و قربانیان رژیم آپارتاید جنسیتی در ایران» در این جلسه حضور دارند. نازنین افشین جم، الیکا افتخاری، آزاده افصحی، سارا سید، و مریم بنی‌هاشمی، زنان حاضر در برنامه هستند.

نازنین افشین جم، کنشگر حقوق بشر، و دختر پیشین شایسته کانادا، درباره این نشست به صدای آمریکا می‌گوید: «من از شرکت‌کنندگان در مجمع جهانی پناهندگان سازمان ملل می‌خواهم که پیش از ملاقات و مشروعیت دادن به دیکتاتوری که نماینده ۸۰ میلیون ایرانی نیست، دو بار فکر کنند.»

او در ادامه می‌افزاید: «از آنها می‌خواهم درباره مذاکره با افرادی مانند ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور رژیمی فکر کنند که در کمیسیون مرگ در دهه ۱۹۸۰ مسئول کشتار هزاران ایرانی بی‌گناه بود».

نازنین افشین جم می‌گوید: «از شرکت‌کنندگان در مجمع جهانی پناهندگان سازمان ملل می‌خواهم که پیش از افزودن یک لکه پاک‌نشدنی دیگر بر پیشانی این نهاد، دو بار فکر کنند، و دستان آغشته به خون این رژیم را نفشارند.»

نازنین افشین جم
نازنین افشین جم

در بیانیه «هیئت ایرانی دیاسپورای مأموریت ژینا- مهسا امینی در سازمان ملل»، گفته می‌شود که این نشست خبری در نزدیکی محل برگزاری مجمع جهانی پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو ترتیب یافته است، و هدف آنها «محکوم کردن نحوه سوءاستفاده رژیم جمهوری اسلامی ایران از مجامع جهانی سازمان ملل برای مشروعیت‌زدایی از ارزش‌های حقوق بشر، و از بین بردن اعتماد عمومی به این نهاد بین‌المللی است.»

به گفته این هیئت، حضور جمهوری اسلامی در مجمع جهانی پناهندگان سازمان ملل، فرصت دیگری را برای این «رژیم آپارتاید جنسیتی» فراهم می‌کند تا روایت نقض حقوق بشر را به انحصار خود درآورد.

این هیئت یادآور می‌شود که «احتمالا رژیم از این فرصت برای انتشار اطلاعات نادرست، تحریف واقعیت، و انحراف افکار عمومی نسبت به نقض حقوق بشر در ایران استفاده خواهد کرد.

در بخش دیگری از بیانیه گفته می‌شود «این در حالی است که میلیون‌ها پناهجو و مهاجر افغانستانی در ایران با بدرفتاری و خشونت مواجه شده‌اند. این روند شامل ضرب و شتم، بازداشت در شرایط غیربهداشتی و غیرانسانی، پرداخت اجباری، و اخراج بدون روند قانونی است.»

به گفته این هیئت «مقامات جمهوری اسلامی در شرایطی این هفته آزادانه به اروپا سفر می‌کنند که همین رژیم اعضای خانواده ژینا- مهسا امینی را از سفر برای دریافت جایزه حقوق بشر ساخاروف اتحادیه اروپا، و نرگس محمدی، برنده زندانی جایزه نوبل، را از سفر برای دریافت این جایزه منع کرده است.»

در پایان بیانیه گفته می‌شود: «ما، هیئت ایرانی دیاسپورای مأموریت ژینا- مهسا امینی در سازمان ملل، با معطوف ساختن توجه به جایگاه مردم ایران و فریاد آزادی آنان، قصد مقابله با تلاش‌های دیپلماسی عمومی حکومت ایران را داریم.»

در ادامه افزوده می‌شود که پنج زن ایرانی دیاسپورای عضو هیئت، از پیشینه‌ها و گرایش‌های سیاسی مختلف، در این راستا کنفرانس مطبوعاتی و نشست‌هایی را با رسانه‌های بین‌المللی و سایر افراد ذینفع برگزار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG