لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

درخواست کنشگران سیاسی از غرب: اعتبارنامه نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل را تعلیق کنید


سازمان ملل متحد. آرشیو
سازمان ملل متحد. آرشیو

شماری از کنشگران سیاسی و چهره‌های دانشگاهی ایرانی خارج از کشور در نامه‌ای به سران ۱۱ کشور غربی از آنان خواسته‌اند اعتبارنامه هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را «به دلیل نقض فاحش، مداوم و سیستماتیک حقوق بشر» تعلیق کنند.

امضاکنندگان نامه بر این باورند که «رژیم متجاوز به حقوق ذاتی بشر که با بی‌رحمی‌ تمام دست به سرکوب فاحش و سیستماتیک مردم ایران زده است، نباید از فرصت‌های بین‌المللی برای انتشار اطلاعات نادرست، تبلیغات، و لابیگری برای بقای خود استفاده کند.»

در این نامه که خطاب به مقامات کانادا، آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلستان، بلژیک، هلند، نروژ، سوئد، فنلاند و استرالیا نوشته شده است، امضاکنندگان «نگرانی‌های جدی خود» را در مورد اقدامات جمهوری اسلامی بیان کرده اند. از جمله: «انکار عمدی و نقض فاحش، مستمر، و برنامه ریزی شده حقوق بشر ذاتی مردم ایران که مورد تاکید حقوق بین‌الملل عرفی و همچنین معاهدات بین‌المللی» است.

این نامه به امضای ۴۱ نفر از جمله محمود مسائلی، کریم عبدیان، نازنین افشین جم مک‌کی، شهریار آهی، علیرضا آخوندی، منصور فرهنگ، مهرانگیز کار و حسن شریعتمداری رسیده است.

درخواست برای تعلیق اعتبارنامه هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران حالی است که آذر امسال، در سی‌وپنجمین نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، کشورهای عضو به قطعنامه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای ایران رای مثبت دادند.

XS
SM
MD
LG