لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۲

اختصاصی | در هالیفکس چه گذشت؟ جمهوری اسلامی «دولت نامشروع» است


همزمان با برگزاری اعتراضات در شهرهای مختلف ایران و جهان، شهر هالیفکس کانادا روز شنبه ٢٨ آبان‌ماه شاهد برگزاری کنفرانس جهانی امنیت بود و برخی از شرکت‌کنندگان در آن با خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت‌وگو کردند.

نازنین افشین-جم، هنرمند و فعال حقوق بشر، به صدای آمریکا گفت جامعه بین‌المللی باید اقداماتی جدی در مورد ایران انجام دهد. او افزود رهبران جهان باید اذعان کنند جمهوری اسلامی یک دولت «نامشروع» است که مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند، باید کلیت سپاه پاسداران را به عنوان سازمانی تروریستی شناسایی و تحریم کنند، باید دارایی‌های مقام‌های جمهوری اسلامی را مسدود و سفر آنها به کشورهایشان را ممنوع کنند، جمهوری اسلامی را از کمیته وضعیت زنان سازمان ملل متحد اخراج کنند، و از طریق سازمان ملل سازوکاری برای مستندکردن جنایات در حال وقوع در ایران ایجاد کنند.

علی احساسی، نماینده پارلمان کانادا، در گفت وگو با صدای آمریکا اقدامات تنبیهی فزاینده دولت‌های غربی علیه جمهوری اسلامی را ناشی از آشنایی آنها با شجاعت جوانان ایرانی و واقعیت‌های جامعه ایران دانست.

علی احساسی: روند‌ مصادره اموال ناقضان حقوق‌بشر در کانادا در جریان است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

او اظهار امیدواری کرد تلاش‌های دولت کانادا برای مصادره اموال آن دسته از مقام‌های جمهوری اسلامی که در نقض حقوق بشر دست داشته‌اند، به نتیجه برسد.

این نماینده پارلمان کانادا از ایرانیان خواست در صورت داشتن هرگونه مدرک درباره شخص یا اشخاص مسئول سرکوب و نقض حقوق بشر معترضان، با او یا دیگر نمایندگان تماس بگیرند.

کاوه شهروز، وکیل ایرانی-کانادایی، دستگیری و محاکمه مقام‌های جمهوری اسلامی از سوی دولت‌های غربی تا زمان در قدرت ماندن آنها در ایران را بعید دانست.

او به صدای آمریکا گفت در صورت روی کار آمدن دولتی دموکراتیک در ایران، می‌توان از دولت‌های دموکراتیک غربی خواست مقام‌های جمهوری اسلامی را که در آنها ساکن شده‌اند، به ایران استرداد کنند.

به گفته آقای شهروز، جامعه جهانی از طریق منزوی کردن مداوم جمهوری اسلامی می‌توانند به معترضان کمک شایانی کنند.

پیش از آنها نیز حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های پرواز پی اس ۷۵۲، و مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، با خبرنگار صدای آمریکا گفت‌وگو کردند.

به گفته آقای اسماعیلیون، برای اجرای عدالت به برگزاری دادگاهی مانند نورنبرگ نیاز است که رهبر جمهوری اسلامی و تمام آمران و عاملان کشتار مردم ایران در آن جا عادلانه محاکمه شوند و جامعه حقیقت را بداند.

مسیح علینژاد نیز تاکید کرد دولت‌های غربی باید خامنه‌ای را مانند پوتین منزوی و با دولت جمهوری اسلامی مانند دولت روسیه رفتار کنند.

XS
SM
MD
LG