لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

یک عضو سنای کانادا: پیشنهادم برای معرفی سپاه پاسداران به عنوان گروه تروریستی تصویب شد


راتنا امیدوار عضو سنای کانادا
راتنا امیدوار عضو سنای کانادا

راتنا امیدوار عضو سنای کانادا در توئیتر خود نوشت که سنای این کشور با پیشنهاد او برای ملزم کردن دولت این کشور به تروریست شناختن سپاه موافقت کرده است.

او در تصویری که به همراه توئیت خود منتشر کرد یادآور شد «جنایات رژیم جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ورای مرزهای ایران است. او همچنین به نقش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در «تجاوز به اوکراین»، تامین بودجه برای ایجاد «بی‌ثباتی» در منطقه از طریق تامین بودجه و حمایت از حماس و حزب الله لبنان نیز اشاره کرد.

خانم امیدوار که تبار هندی دارد قبل از مهاجرت به کانادا با یک مرد ایرانی ازواج کرد. او که از سناتورهای مستقل است، پیش از این نیز با گروهی از چهره‌های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی دیدار کرده بود.

او همچنین به همراه نمایندگان ایرانی‌تبار در پارلمان کانادا برای اقدام علیه جمهوری اسلامی همکاری کرده بود.


خانم امیدوار در توئیت خود از گروهی از قانون‌گذاران کانادایی از جمله علی احساسی عضو پارلمان کانادا و همچنین گروهی از چهره های سیاسی و فعالان حقوق بشری ایرانی از جمله شاهزاده رضا پهلوی، نازین افشین جم، اعظم جنگروی، هادی قائمی، شاهزاده رضا پهلوی، نازنین بنیادی، مسیح علینژاد و حامد اسماعیلیون اشاره کرده است.

هنوز روی وب سایت سنای کانادا جزئیاتی از این پیشنهاد و مصوبه منتشر نشده است.

ایرانیان کانادا از نه ماه پیش که اعتراضات در ایران آغاز شد، بارها در تجمعات خود از مقامات کانادایی خواسته‌اند که سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. دولت کانادا چند ماه پیش اعلام کرد ده هزار مقام و عضو سپاه را تحریم کرده است اما هنوز به درخواست‌ها برای قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی واکنش مثبتی نداده است.

پیشتر، اردشیر زارع‌زاده، مدیر مرکز بین‌المللی حقوق بشر در کانادا روز پنجشنبه ۸ ژوئن در توییتر نوشت:«۱۲ ماه ژوئن با حضور در پارلمان کانادا با شماری از نمایندگان ملاقات می‌کنیم تا در مورد این که چرا سپاه باید در لیست تروریستی قرار بگیرد و دولت در این زمینه باید چه بکند، بحث و گفتگو کنیم.»

پارلمان کانادا در ژوئن ۲۰۱۸ طرح تروریستی شناختن سپاه را که توسط «گارنت جنویس» ارائه شده بود تصویب کرد اما دولت جاستین ترودو هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداد.

XS
SM
MD
LG