لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

جیم جردن پس از سه شکست، از کاندیداتوری ریاست مجلس نمایندگان کنار گذاشته شد


جیم جردن، کاندیدای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه پس از سه بار رای‌گیری، موفق به کسب آرای لازم نشد و از رقابت انتخاب کنار گذاشته شد.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان که اکثریت این مجلس را در اختیار دارند روز جمعه،انتخاب جیم جردن رئیس کمیته قضایی مجلس از اوهایو را برای کسب کرسی ریاست مجلس به رای گذاشتند اما آقای جردن که سه بار متوالی نتوانست آرای لازم را برای تصاحب این کرسی به دست بیاورد، از رقابت کنار گذاشته شد و شانس ریاست بر مجلس نمایندگان آمریکا را از دست داد.

به این ترتیب مجلس نمایندگان آمریکا که با برکناری کوین مک‌کارتی در سیزدهم مهر، بدون رئيس و نیمه‌تعطیل شده بود، همچنان در وضعیت بلاتکلیف باقی ماند.

پیش از جیم جردن استیو اسکالیس کاندید اصلی جمهوری‌خواهان برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا بود، او اما پنجشنبه گذشته بدون ارائه هیچ دلیلی، از کاندیداتوری این مقام کناره‌گیری کرد.

کوین مک‌کارتی رئیس سابق مجلس نمایندگان به دلیل «همکاری با دموکرات‌ها در جریان تصویب بودجه موقت دولت به منظور جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا» با رای ۲۱۶ نماینده مجلس از جمله تعداد انگشت شماری از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار و دموکرات‌ها، از این سمت برکنار شد.

در پی برکناری کوین مک‌کارتی از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، پاتریک مک‌هنری نماینده کارولینای شمالی سه‌شنبه شب به‌طور موقت ریاست مجلس را بر عهده گرفت.

جمهوری‌خواهان اکنون با برتری ۹ کرسی نسبت به دموکرات‌ها، از اکثریت غیرمطلق در مجلس نمایندگان برخودارند.

کاندیدای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا،‌ برای انتصاب به این سمت، نیاز به اجماع کامل دارد یا باید دستکم ۲۱۸ رای از ۴۳۵ عضو این مجلس را از آن خود کند.

XS
SM
MD
LG