لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

انتقاد بایدن از عدم تصویب بودجه کمک به اوکراین؛ مک‌کارتی: بحران مرزی آمریکا مهمتر است


جو بایدن (راست)‌ و کوین مک‌کارتی (‌چپ)
جو بایدن (راست)‌ و کوین مک‌کارتی (‌چپ)

در حالیکه شنبه شب در نهایت کنگره بودجه دولت فدرال آمریکا را تصویب کرد و مانع تعطیلی موقت دولت شد، اما در مصوبه کنگره تصمیمی برای افزایش کمک آمریکا به اوکراین گرفته نشد. همین مساله موجب اختلاف بین جو بایدن و کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان شده است.

جو بایدن روز یکشنبه همزمان با امضای طرح موقت بودجه برای دولت فدرال، در بیانیه‌ای گفت که از کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا انتظار دارد به تعهد ایالات متحده نسبت به مردم اوکراین پایبند باشد و حمایت‌های لازم برای کمک به اوکراین در این لحظه حساس را تضمین کند.

این اظهارات او ساعاتی بعد با واکنش کوین مک کارتی رو برو شد. به نوشته سایت هیل، کوین مک‌کارتی روز یکشنبه گفت او به کمک به اوکراین متعهد است اما بحران مرزی آمریکا مهمتر از اوکراین است.

اشاره او به موج مهاجران در مرز‌های جنوبی آمریکا است. دولت بایدن با تغییر سیاست‌های دولت پیشین آمریکا، رویه جدیدی را در پذیرش مهاجر در مرزهای جنوبی قرار داده‌اند که موجب هجوم هزاران نفر روزانه از آمریکای لاتین و جنوبی به سوی مرز‌های آمریکا شده است.

پیشتر رهبران جمهوریخواه و دموکرات سنای آمریکا در موضع‌گیری روز یکشنبه خود گفتند که از تلاش‌های اوکراین برای مقابله با تجاوز پوتین حمایت می‌کنند.

در همین رابطه زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در تازه ترین اظهارنظر خود، اشاره‌ای به عدم تصویب کمک جدید آمریکا به اوکراین نکرد و تنها گفت اوکراین تنها در روز پیروزی دست از جنگ خواهد کشید.

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در کی‌یف با وزیر دفاع اوکراین دیدار کرد و گفت اوکراین نیاز فوری به کمک نظامی دارد.

در هفته‌های اخیر اوکراین توانسته با استفاده از کمک‌های کشورهای غربی، مانع گسترش حملات روسیه شود و در برخی مناطق، آنها را وادار به عقب نشینی کند.

ایالات متحده به تنهایی از ابتدای جنگ روسیه، بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار تسلیحات، کمک بشردوستانه و اقتصادی به اوکراین فرستاده است.

XS
SM
MD
LG