لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

بحران در کنگره؛ مک‌کارتی: «به دنبال کاندیداتوری برای ریاست مجلس نخواهم بود»؛ پاتریک مک‌هنری رئیس موقت شد


پاتریک مک‌هنری  نماینده کارولینای شمالی رئیس موقت مجلس نمایندگان آمریکا
پاتریک مک‌هنری  نماینده کارولینای شمالی رئیس موقت مجلس نمایندگان آمریکا

در پی برکناری کوین مک‌کارتی از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، پاتریک مک‌هنری نماینده کارولینای شمالی سه‌شنبه شب به‌طور موقت ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را بر عهده گرفت.

کوین مک‌کارتی رئیس برکنار شده مجلس نمایندگان آمریکا در نخستین واکنش به برکناری خود در «ایکس» نوشت: «من دیگر به دنبال کاندیداتوری برای ریاست مجلس نخواهم بود.»

او افزود: «ممکن است امروز یک رای را از دست داده باشم، اما برای چیزی که به آن اعتقاد داشتم جنگیدم. خدمت کردن به آمریکا باعث افتخار من بود.»

رئیس مجلس نمایندگان که به دلیل همکاری‌اش با دموکرات‌ها در جریان تصویب بودجه موقت دولت در آخر هفته گذشته که به جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا انجامید با رای سه‌شنبه نمایندگان از این سمت برکنار شد در اولین اظهارنظر خود پس از این اتفاق نوشت: «نخواستم منافع خود را بر مصالح ملت مقدم قرار دهم.»

در رای‌گیری که به برکناری کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، از سمت ریاست مجلس انجامید، ۲۱۶ نماینده مجلس از جمله تعداد انگشت شماری از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار و دموکرات‌ها به طرح برکناری مک‌کارتی رای مثبت دادند.

این رای‌گیری یک اتفاق تاریخی است، زیرا اولین بار است که مجلس نمایندگان آمریکا به برکناری یک رئیس مجلس رای می‌دهد. این رای‌گیری همچنین می‌تواند زمینه را برای یک مناقشه بی‌سابقه در مجلس نمایندگان آمریکا فراهم کند.

طرح برکناری به این دلیل ارائه شد که مک‌کارتی با دموکرات‌ها برای جلوگیری از تعطیلی دولت همکاری کرد. در بودجه‌ای که کنگره در ساعات پایانی مهلت در آخرین روز ماه سپتامبر به تصویب رساند، بودجه دولت برای ۴۵ روز به تصویب رسید تا از تعطیلی دولت به‌طور موقت جلوگیری شود.

پیش‌تر، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، از مک‌کارتی انتقاد کرده بود که در مصوبه بودجه دولت فدرال آمریکا تصمیمی برای افزایش کمک آمریکا به اوکراین گرفته نشده است. همین مساله موجب اختلاف بین بایدن و مک‌کارتی شده است.

XS
SM
MD
LG