لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

تعطیلی دولت آمریکا محتمل‌تر شد؛ رد طرح بودجه توسط جمهوری‌خواهان تندرو در مجلس نمایندگان


کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

جمهوری‌خواهان تندرو در مجلس نمایندگان ایالات متحده، جمعه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) طرح پیشنهادی کوین مک‌کارتی، رهبر خود برای تامین مالی موقت دولت آمریکا را رد کردند.

به گزارش رویترز، به این ترتیب، به نظر می‌رسد که سازمان‌های فدرال ایالت متحده از یکشنبه تعطیل خواهند شد.

مجلس نمایندگان با ۲۳۲ رای مخالف در مقابل ۱۹۸ رای موافق، این طرح را رد کرد. این طرح جهت ایجاد فرصت بیشتر به قانون‌گذاران برای مذاکره، بودجه ۳۰ روزه‌ای را برای دولت تأمین می‌کرد. ۲۱ جمهوری‌خواه تندرو با رای منفی‌ خود باعث شکست این طرح شدند.

این طرح، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و محدودیت‌هایی در زمینه مهاجرت و امنیت مرزی اعمال می‌کند؛ اولویت‌های جمهوری‌خواهان که شانس کمی برای تصویب در مجلس سنا با اکثریت دموکرات‌ها دارند.

در همین حال، سنا، طرحی فراحزبی را که به عنوان قطعنامه ادامه یا «سی‌آر» شناخته می‌شود، برای تأمین مالی دولت تا ۱۷ نوامبر پیش می‌برد.

کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، پس از شکست طرحی که از آن حمایت کرده بود، به خبرنگاران گفت: «هنوز پایان کار نیست، من ایده‌های دیگری دارم.»

کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

دو نهاد مجلس نمایندگان و سنا باید در نهایت درباره بودجه به توافق برسند و در غیر این صورت دولت آمریکا به خاطر عدم تامین بودجه موقت تعطیل می‌شود. در صورت تعطیلی، جز بخش اضطراری دولت، سایر بخش‌ها تعطیل می‌شود تا در نهایت کنگره درباره تامین بودجه به توافق برسد.

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، جمعه گفت که تعطیلی دولت پیشرفت اقتصادی ایالات متحده را با بی اثر کردن برنامه‌های کلیدی برای کسب و کارهای کوچک و کودکان «تضعیف» می کند و می‌تواند پیشرفت‌های عمده زیرساخت‌ها را به تعویق بیندازد.

در صورت اتفاق، این چهارمین تعطیلی دولت آمریکا در یک دهه اخیر خواهد بود و تنها چهار ماه پس از آن رخ می دهد که یک بن‌بست مشابه باعث شد تا دولت فدرال تنها چند روز با عدم توانایی پرداخت بدهی ۳۱ تریلیون دلاری خود فاصله داشته باشد

احتمال تعطیلی دولت فدرال، نگرانی‌هایی را در وال‌استریت ایجاد کرده است و کارشناسان نسبت به عواقب منفی بر اقتصاد آمریکا هشدار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG