لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

حمایت ترامپ از جیم جردن برای نشستن بر کرسی ریاست مجلس نمایندگان


دونالد ترامپ | جیم جردن
دونالد ترامپ | جیم جردن

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، روز جمعه حمایت خود را از جیم جردن جمهوریخواه تندرو و رئیس فعلی کمیته قضایی، برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد.

ترامپ در پیامی در شبکه اجتماعی خود، تروث، نوشت: «جیم جردن حتی قبل از انتخاب شدن به عنوان یکی از نمایندگان اوهایو یک ستاره بود. او رئیس بسیار خوبی برای مجلس نمایندگان خواهد بود و از حمایت کامل من برخوردار است.»

ترامپ روز گذشته اعلام کرده بود که خودش برای ریاست موقت مجلس نمایندگان نامزد خواهد شد، اما این اقدام بیشتر به نظر می‌رسید که برای تبلیغات انتخاباتی او باشد.

ترامپ که در رقابت‌های حزب جمهوریخواه برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری پیشتاز است، از خلاء رهبری در مجلس نمایندگان آمریکا در پی استعفای کوین مک کارتی، برای به نمایش گذاشتن تسلط خود بر این حزب استفاده می‌کند.

کوین مک‌کارتی رئیس سابق مجلس نمایندگان که به دلیل همکاری‌اش با دموکرات‌ها در جریان تصویب بودجه موقت دولت در آخر هفته گذشته که به جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا انجامید با رای سه‌شنبه نمایندگان از این سمت برکنار شد در اولین اظهار نظر خود پس از این اتفاق نوشت: «نخواستم منافع خود را بر مصالح ملت مقدم قرار دهم.»

در رای‌گیری که به برکناری کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، از سمت ریاست مجلس انجامید، ۲۱۶ نماینده مجلس از جمله تعداد انگشت شماری از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار و دموکرات‌ها به طرح برکناری مک‌کارتی رای مثبت دادند.

XS
SM
MD
LG