لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

بهای نفت خام دوباره افزایش یافت


یک مخزن ذخیره نفت خام- آرشیو
یک مخزن ذخیره نفت خام- آرشیو

قیمت نفت خام روز سه‌شنبه بعد از طی دوره‌ای کاهشی مجددا در مسیر افزایش قرار گرفت و بیش از یک دلار گران شد.

خبر افزایش قیمت نفت پس از آن منتشر می‌شود که روسیه اعلام کرد صادرات نفت به اروپا از طریق بخش جنوبی خط لوله دروژبا از ابتدای ماه جاری میلادی مختل شده است.

انتشار خبر اختلال صادرات نفت روسیه از طریق خط لوله دروژبا به نگرانی‌هایی در مورد کوتاه‌تر شدن فاصله عرضه و مصرف نفت دامن زده است.

شرکت ترنسنفت روسیه گفت که اوکراین جریان صادرات نفت را از طریق آن خط لوله متوقف کرده چرا که تحریم های غربی مانع آن شده است که مسکو هزینه ترانزیت نفت از طریق آن خط لوله را پرداخت کند. روسیه به خاطر تهاجم به اوکراین تحت تحریم‌های شدید غرب قرار گرفته است.

افزایش ناگهانی قیمت نفت درحالی صورت می‌گیرد که بهای این کالای استراتژیک در روزهای گذشته در مدار نزولی قرار داشت. بازار نفت علاوه بر شرایط روسیه متاثر از احتمال توافق میان ایران و قدرت های جهانی برای توافق هسته ای برجام است. احتمال ورود بیشتر نفت ایران به بازار در پی رفع احتمالی تحریم ها قیمت نفت را در روز سه شنبه کاهش داده بود.

به نوشته رویترز، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در مورد متن «نهایی» توافق احیای برجام گفت که تصمیم نهایی را باید آمریکا و ایران بگیرند و انتظار می‌رود طی «چند هفته» آینده این تصمیم‌گیری صورت بگیرد.

هر بشکه نفت خام برنت با ۱/۲۸ دلار افزایش یا معادل ۱/۳ درصد در معاملات پیش از ظهر به وقت گرینویچ به قیمت بیش از ۹۷ دلار معامله شد.

XS
SM
MD
LG