لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

ژاپن: روسیه جزایر مورد مناقشه را «غیرقانونی» اشغال کرده است


تصویری از یک تانک قدیمی در نزدیکی یک برجک در جزیره کناشیری، یکی از جزایر مورد مناقشه میان روسیه و ژاپن.
تصویری از یک تانک قدیمی در نزدیکی یک برجک در جزیره کناشیری، یکی از جزایر مورد مناقشه میان روسیه و ژاپن.

ژاپن می‌گوید چهار جزیره مورد مناقشه میان این کشور و روسیه در «اشغال غیرقانونی» مسکو هستند.

در جدیدترین گزارش سالانه وزارت خارجه ژاپن که روز جمعه و در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین منتشر شد، توکیو از لحن شدیدتری برای توصیف مناقشه با مسکو استفاده کرده است.

ژاپن که در تلاش برای بهبود روابط با روسیه به منظور کنترل مجدد جزایر کوریل - یا به گفته ژاپنی‌ها «مناطق شمالی - است، در گزارش‌های سال‌های پیش از لحن ملایم‌تری بهره گرفته بود.

در گزارش امسال وزارت خارجه ژاپن آمده است: «مناطق شمالی گروهی از جزایر هستند که ژاپن بر آنها حاکمیت دارد و بخش لاینفکی از سرزمین ژاپن هستند، اما اکنون تحت اشغال غیرقانونی روسیه قرار دارند.»

طبق گزارش وزارت خارجه ژاپن، جزیره تاکشیما نیز در «اشغال غیرقانونی» کره جنوبی است که آن را دوکدو می‌نامد. سئول ضمن محکوم کردن این گزارش، جزیره مزبور را «بخشی لاینفک» از خاک کره جنوبی نامیده است.

تصرف جزایر کوریل در پایان جنگ جهانی دوم توسط اتحاد جماهیر شوروی، مانع اصلی امضای قرارداد صلح میان ژاپن و روسیه و اتمام رسمی جنگ میان این دو کشور شده است.

ژاپن به همراه اعضای گروه هفت و سایر متحدان ایالات متحده تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه مسکو وضع کرده است. تاثیرات احتمالی تهاجم روسیه به اوکراین بر چین و ماجراجویی‌های فزاینده پکن در شرق آسیا سبب نگرانی توکیو شده است.

روسیه نیز در واکنش به مشارکت ژاپن در وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه اقتصاد این کشور، مذاکرات صلح از جمله درباره جزایر کوریل با توکیو، را متوقف کرده است.

XS
SM
MD
LG