لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۶

قانونگذاران آمریکایی در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن بر اتحاد دو کشور تاکید کردند


فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن (آرشیو)
فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن (آرشیو)

شماری از قانونگذاران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا که به ژاپن رفته‌اند، روز شنبه با نخست‌وزیر ژاپن دیدار کردند. در این دیدار بر تعهد به منظور همکاری در چارچوب اتحاد دیرینه میان واشنگتن و توکیو در بحبوحه شدت‌گیری تنش‌های جهانی و تهدیدهای فزاینده از طرف چین و کره شمالی تاکید شد.

هیئت آمریکایی به سرپرستی سناتور لیندزی گراهام در دیدار با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، بر اهمیت حفظ یک «منطقه آزاد و باز در حوزه اقیانوس‌های هند و آرام» موافقت کردند.

قانونگذاران آمریکایی پیش از سفر به ژاپن، از تایوان دیدار کردند و ضمن اعلام حمایت از دموکراسی موجود در این جزیره خودمختار، به چین درباره هرگونه ماجراجویی نظامی هشدار دادند. شش قانونگذار آمریکایی روز جمعه با تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، دیدار کردند و به چین هشدار دادند که تایوان تنها نیست.

سناتور لیندزی گراهام در این ارتباط گفت: «اغلب از ما می‌پرسند: اگر چین کمونیست به تایوان حمله کند، آمریکا چه می‌کند؟ خب، همه گزینه‌ها روی میز است. ما ارتش قوی داریم، نه برای گرفتن اموال دیگران، بلکه برای محافظت از آزادی خود و آزادی در جهان. حضور ما در اینجا نه برای تسخیر، بلکه برای این است که متحد خوبی باشیم.»

رئیس جمهوری تایوان نیز با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین گفت: دموکراسی‌ها باید اتحادهای خود را تقویت کنند و به طور جمعی می‌توانیم از خود در برابر تهدیدهای کشورهای خودکامه که به دنبال برهم زدن صلح منطقه هستند، دفاع کنیم.

همزمان چین با انجام یک رزمایش نظامی در نزدیکی تایوان، اعتراض خود نسبت به سفر قانونگذاران آمریکایی را نشان داد. سخنگوی وزارت خارجه چین در این ارتباط هشدار داد پکن آماده است «اقداماتی نیرومند جهت حفاظت قاطعانه از حاکمیت و تمامیت ارضی‌اش انجام دهد.»

ژاپن استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد اما روابط دوستانه‌ای با این جزیره دارد و مدت‌هاست از مداخله نظامی احتمالی چین در آنجا نگران است.

چین اما مخالف هرگونه مراوده میان تایوان و دولت‌های خارجی است.

اولویت سیاست خارجی دولت جو بایدن، مقابله به همراه تعامل با چین و در عین حال تقویت ائتلاف‌هایی مانند گروه چهار و تقویت نظامی استرالیا در آن منطقه است.

XS
SM
MD
LG