لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

درگذشت جیمز کان، بازیگر برجسته سینما و ایفاگر نقش «سانی» در پدرخوانده


جیمز کان - آرشیو
جیمز کان - آرشیو

جیمز کان، بازیگر پیشکسوت سینما که به دلیل نقش‌آفرینی در فیلم‌هایی چون «پدرخوانده»، «میزری»، و «اِلف» شهرت داشت، درگذشت. او هنگام مرگ ۸۲ ساله بود.

خانواده او این خبر را در بیانیه‌ای در حساب توئیتر خود اعلام کردند. در این بیانیه آمده است: «با اندوه فراوان شما را از درگذشت جیمی در شامگاه ۶ ژوئیه مطلع می‌کنیم. خانواده از ابراز محبت و تسلیت صمیمانه قدردانی می‌کنند و از شما می‌خواهند که در این دوران سخت به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید.»

آنها علت مرگ آقای کان را اعلام نکردند.

آقای کان برای اولین بار با بازی در نقش براین پیکولو، بازیکن تیم فوتبال آمریکایی «شیکاگو برز» در فیلم تلویزیونی «آواز براین» که در سال ۱۹۷۱ محبوبیت گسترده‌آی پیدا کرد، به شهرت دست یافت. این فیلم غمناک و اشک‌اور، شرح حال نبرد واقعی براین پیکولو با سرطان لاعلاج بود و از طرفی به خاطر دوستی بین دو نژاد مختلف، دوستی پیکولو با هم تیمی سیاه‌پوستش، گِیل سِیِر، تحسین مخاطبان را بر انگیخت.

جیمز کان (راست) و ال پاچینو در صحنه‌ای از فیلم «پدرخوانده»
جیمز کان (راست) و ال پاچینو در صحنه‌ای از فیلم «پدرخوانده»

فیلم بعدی او، «پدرخوانده» محصول سال ۱۹۷۲، کان را به یک ستاره تبدیل کرد. اگر چه او ایتالیایی تبار نبود، ولی در نقش «سانی کورلئونه» سرسخت، و بزرگترین پسر «ویتو کورلئونه» گانگستر بازی کرد.

پدرخوانده
پدرخوانده

آقای کان برای ایفای نقش در «پدرخوانده» نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود.

XS
SM
MD
LG