لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

سفیر جدید آمریکا در اسرائیل: اولویت واشنگتن آزادی گروگان‌های حماس است


جک لو، سفیر جدید ایالات متحده در اسرائیل.
جک لو، سفیر جدید ایالات متحده در اسرائیل.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، روز یکشنبه ۱۴ آبان، استوارنامه سفیر جدید آمریکا در اسرائیل را دریافت کرد و هر دو بر پیوند قوی بین دو کشور در زمان جنگ تاکید گذاشتند.

جیکوب (جک) لو گفت که در جریان سفر خود با خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی که حماس آنها را ربوده است، دیدار کرده و تاکید کرد که آزادی تمامی گروگان‌ها اولویت اصلی ایالات متحده است.

لو گفت: «همانطور که پرزیدنت بایدن با باور عمیق خود گفته است، اسرائیل حق دارد و در واقع مسئولیت دارد از خود و مردمش به گونه‌ای دفاع کند که تجلی ارزش‌های مشترک ما باشد.»

اسحاق هرتزوگ از لو تشکر کرد و گفت که او «از طرف همه اسرائیلی‌ها صحبت می‌کند که می گوییم: هرگز دوستی آمریکا به اندازه فعلی آشکار یا ارزشمندتر نبوده است.»

لو در جلسه تاییدیه صلاحیتش به عنوان سفیر جدید آمریکا در کنگره متعهد شد که در کنار رهبران اسرائیل در واکنش به حمله ۷ اکتبر حماس بایستد و به سناتورها گفت: «در این لحظه، هیچ ماموریتی بزرگتر از این نیست که از شما خواسته شود روابط بین ایالات متحده و کشور اسرائیل را تقویت کنید.»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، پس از تایید لو گفت دولت آمریکا چشم به انتظار است که او «به اسرائیل برود و اقدامات ما برای حمایت از اسرائیل و مبارزه آنها با حماس را رهبری کند» و در عین حال به ما برای هماهنگی و تلاش‌ها برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه کمک کند.»

لو که در جریان مذاکرات توافق هسته‌ای برجام بین دولت اوباما با جمهوری اسلامی نقش داشت در جلسه تاییدیه خود در کنگره جمهوری اسلامی را شرور و مخرب توصیف کرد و گفت: «بگذارید به صراحت بگویم. جمهوری اسلامی تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای و موجودیت اسرائیل است.»

شبه‌نظامیان حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی در حملات موشکی ۷ اکتبر به اسرائیل دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشتند و با هجوم به مناطق جنوبی اسرائیل بیش از ۲۴۰ نفر را گروگان گرفتند.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در بازدید از پایگاه نیروی هوایی کشورش بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل با آتش بس در غزه موافقت نخواهد کرد مگر اینکه گروه تروریستی حماس گروگان‌هایی را که در اختیار دارد آزاد کند.

او گفت: «این [کلمه «آتش بس»] را از فرهنگ واژه‌ها خارج کنید. این را هم به دشمنان و هم به دوستانمان می‌گوییم. ما تا زمانی که آنها را شکست دهیم ادامه خواهیم داد. ما گزینه دیگری نداریم.»

نتانیاهو روز جمعه درخواست آمریکا برای توقف موقت حملات علیه حماس با هدف تسهیل آزادی بیش از ۲۴۰ گروگانی که توسط این گروه تروریستی ربوده شدند را رد کرد و بر همین خواست تاکید گذاشته بود که اسرائیل حملات خود را متوقف نخواهد کرد مگر آن که حماس ابتدا گروگان‌ها را آزاد کند.

گرچه دولت بایدن خواستار توقف موقت جنگ با هدف پیشبرد مذاکرات قطر با حماس و اسرائیل برای آزادی گروگان‌ها شده است اما با آتش‌بس مخالف است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز شنبه در امان، پایتخت اردن، در کنفرانس مطبوعاتی با وزرای امور خارجه اردن و مصر با نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر گفت: «آتش‌بس در حال حاضر تنها موجب بقای حماس، تجدید قوای آن و تکرار آنچه که در 7 اکتبر انجام داد، می‌شود.» او افزود: «هیچ ملتی، هیچ یک از ما چنین چیزی را نخواهد پذیرفت... بنابراین مهم است بر حق و وظیفه اسرائیل مبنی بر دفاع از خود تاکید مجدد کنیم.»

XS
SM
MD
LG