لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

نتانیاهو خطاب به «دوستان و دشمنان»: آتش‌بس را از فرهنگ واژه‌ها حذف کنید


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بازدید از پایگاه نیروی هوایی کشورش بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل با آتش‌بس در غزه موافقت نخواهد کرد مگر اینکه گروه «تروریستی» حماس گروگان‌هایی را که ربوده است، آزاد کند.

دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای به نقل از او گفت: «این [کلمه «آتش‌بس»] را از فرهنگ واژه‌ها حذف کنید. این را هم به دشمنان و هم به دوستانمان می‌گوییم. ما تا زمانی که آنها را شکست دهیم ادامه خواهیم داد. ما گزینه دیگری نداریم.»

نخست وزیر اسرائیل در صحبت با کارکنان نیروی هوایی، همچنین ضمن اشاره به مخالفت با اصلاحات قضایی پیشنهادی دولتش که اکنون بحث در باره آن متوقف شده است و اوایل سال جاری اعتراض برخی از نیروهای ذخیره را برانگیخته بود، گفت: « آنها اشتباه فهمیدند. فکر کردند که در روز حیاتی [سربازان ما] برای جنگ حاضر نمی‌شوند. ما با هم ظاهر شدیم و حالا شانه به شانه هم می‌جنگیم.»

نتانیاهو روز جمعه درخواست آمریکا برای توقف موقت حملات علیه حماس با هدف تسهیل آزادی بیش از ۲۴۰ گروگانی که توسط این گروه تروریستی ربوده شدند را رد کرد و بر همین خواست تاکید گذاشته بود که اسرائیل حملات خود را متوقف نخواهد کرد مگر آن که حماس ابتدا گروگان‌ها را آزاد کند.

شبه نظامیان حماس در ۷ اکتبر به اسرائیل حمله کردند، دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را به اسارت گرفتند.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارند.

گرچه دولت بایدن خواستار توقف موقت جنگ با هدف پیشبرد مذاکرات قطر با حماس و اسرائیل برای آزادی گروگان‌ها شده است اما با درخواست مقامات دولت‌های عرب برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه مخالف است.

پیشتر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، تاکید کرده بود که هر گونه بحث در مورد آتش‌بس در غزه تنها در صورتی ممکن است که حماس تمامی گروگان‌هایی را که در حمله ۷ اکتبر از اسرائیل ربوده بود، آزاد کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هم روز شنبه در امان، پایتخت اردن، در یک کنفرانس مطبوعاتی با وزرای امور خارجه اردن و مصر گفت: «آتش‌بس در حال حاضر تنها موجب بقای حماس، تجدید قوای آن و تکرار آنچه که در ۷ اکتبر انجام داد، می‌شود.» او افزود: «هیچ ملتی، هیچ یک از ما چنین چیزی را نخواهد پذیرفت... بنابراین مهم است بر حق و وظیفه اسرائیل مبنی بر دفاع از خود تاکید مجدد کنیم.»

مقامات آمریکایی گفته‌اند که ۱۰ آمریکایی که هنوز نام شان فاش نشده، ممکن است در میان بیش از ۲۴۰ گروگان‌هایی باشند که در غزه هستند، جایی که گمان می‌رود در شبکه گسترده تونل‌های حماس که اسرائیل «مترو» می‌خواند، محبوس هستند.

XS
SM
MD
LG