لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۰

رهبران آفریقایی به گباگبو پیشنهاد عفو دادند


از چپ به راست: نخست وزیر کنیا، رییس جمهوری سیرالئون و لورن گباگبو در آبیجان - ۳ ژانویه ۲۰۱۱
از چپ به راست: نخست وزیر کنیا، رییس جمهوری سیرالئون و لورن گباگبو در آبیجان - ۳ ژانویه ۲۰۱۱

رهبران آفریقایی با لورن گباگبو، رییس جمهوری جمهوری فعلی ساحل عاج دیدار و گفتگو کردند و به وی پیشنهاد کردند که اگر قدرت را به آلاسان واتارا، رقیب خود در انتخابات ماه نوامبر ریاست جمهوری واگذار کند، عفو شامل او خواهد شد.

این دومین دیدار روسای جمهوری های بنین، سیرالئون و کیپ ورد با آقای گبگبو در هفته جاری بود. روز دوشنبه رایلا ادوینگا، نخست وزیر کنیا نیز برای شرکت در مذاکرات به رهبران آفریقایی ملحق شد.

یک مسوول دفتر نخست وزیر کنیا گفت به رییس جمهوری کنونی ساحل عاج، از سوی رهبران آفریقایی پیشنهاد شده است که اگر قدرت را بر اساس یک توافق بدون مذاکره واگذار کند، امنیتش تضمین خواهد شد.

از سوی دیگر، مقامات آمریکایی روز دوشنبه اعلام کردند متعهد هستند در صورتی که آقای گباگبو از قدرت کنار بکشد، برای «خروج شرافتمندانه» وی از ساحل عاج کمک کنند که این امر ممکن است، شامل نقل مکان وی به ایالات متحده باشد. اما مسوولان آمریکایی می گویند زمان استفاده از این فرصت به سرعت رو به پایان است.

مقامات می گویند چندین کشور دیگر نیز به آقای گباگبو چنین پیشنهاداتی داده اند ولی وی تاکنون در برابر فشارهای شدید بین المللی برای واگذاری قدرت مقاومت کرده است.

بیشتر کشورهای آفریقایی و اروپایی آقای آلاسان واتارا، رقیب گباگو در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر گذشته در ساحل عاج را پیروز آن انتخابات می دانند. اما آقای گباگبو اصرار دارد که او پیروز انتخابات بوده و از ترک دفتر ریاست جمهوری خودداری کرده است.

شماری از کشورهای آفریقایی تهدید کرده اند که اگر آقای گباگبو کناره گیری نکند، او را با زور از قدرت برکنار خواهند کرد.

طرفداران آلاسان واتارا می گویند آنان در شب توسط نیروهای حامی گباگبو ربوده و یا کشته می شوند. سازمان ملل متحد می گوید از اواسط ماه دسامبر تا کنون بیش از ۱۷۰ نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG