لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

سازمان ملل: بیش از ۱۷۰ نفر در ساحل عاج کشته شده اند


سازمان ملل: بیش از ۱۷۰ نفر در ساحل عاج کشته شده اند
سازمان ملل: بیش از ۱۷۰ نفر در ساحل عاج کشته شده اند

مجمع عمومی سازمان ملل متحد آلاسان واتارا، را به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج برسميت شناخته است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با تصويب قطعنامه ای سفير منتخب آقای واتارا به سازمان ملل را پذيرفت.

يک مقام سازمان ملل متحد می گوید در طول هفته گذشته بیش از ۱۷۰ نفر در ساحل عاج، که همچنان در بحران سياسی پس از انتخابات بسر می برد، کشته شده اند.

کیونگ کانگ، معاون رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: سازمان ملل طی پنج روز، از پنجشنبه هفته گذشته تا کنون، مدارکی را بدست آورده است که نشان می دهد حداقل ۱۷۳ مورد قتل، ۹۰ مورد شکنجه، ۴۷۱ بازداشت، و ۲۴ نفر ناپديد شده اند.

روز پنجشنبه در ژنو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرد که به شدت قتل و سایر موارد نقض حقوق بشر را محکوم می کند، و خواستار پایان دادن به خشونت است.

يانگ چوی، نماینده سازمان ملل متحد در ساحل عاج به صدای آمريکا گفت اوضاع در این کشور بسیار نگران کننده است و موارد نقض حقوق بشر در همه جا دیده می شود.

لوران گباگبو، رئيس جمهوری ساحل عاج از واگذار کردن قدرت به آلاسان واتارا، رقيب انتخاباتی اش که اکثر کشورها وی را پیروز انتخابات مناقشه برانگیز ماه نوامبر می دانند، خودداری کرده است.

در تحولی دیگر روز پنجشنبه بانک مرکزی کشورهای غرب آفریقا اعلام کرد که تمام سرمايه های دولت گبا گبو را مسدود کرده است و تنها دولت آلاسان واتارا دسترسی به اين سرمايه ها خواهد داشت. اين بانک افزود آقای واتارا «برنده مشروع انتخابات رئيس جمهوری» است.

XS
SM
MD
LG