لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

تحلیف همزمان دو رئیس جمهوری در ساحل عاج


تحلیف همزمان دو رئیس جمهوری در ساحل عاج
تحلیف همزمان دو رئیس جمهوری در ساحل عاج

در ساحل عاج هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مراسمی جداگانه، در مراسم تحلیف سوگند یاد کردند.

پس از آن که شورای قانون اساسی ساحل عاج اعلام کرد که لوران گباگبو، رئیس جمهوری کنونی این کشور با کسب ۵۱ درصد آرای انتخاباتی، برنده شده است، وی در مراسمی که از تلویزیون دولتی ساحل عاج پخش شد سوگند یاد کرد. اما کمیسیون مستقل انتخاباتی، پیشتر «آلاسان اوتارا»، رهبر اپوزیسیون را برنده انتخابات اعلام کرده بود.

اتحادیه آفریقا از «تابو امبکی» رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی خواسته است با سفر به ساحل عاج تلاش کند از راه گفت و گو بحران سیاسی کنونی این کشور حل شود.

فرانسه، آمریکا و اتحادیه اروپا همراه با سازمان ملل متحد ریاست جمهوری آلاسان اوتارا، رقیب رئیس جمهوری فعلی، را به رسمیت شناخته و از آقای گباگبو خواسته اند به رای مردم و نتیجه انتخابات احترام بگذارد و آن را بپذیرد.

روز شنبه، سربازان در ساحل عاج، در آبیجان، پایتخت این کشور را محاصره کردند. ساحل عاج هم اکنون در وضعیت حکومت نظامی است و تمامی رسانه های خارجی از ورود به این کشور منع شده اند.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا با در نظر گرفتن احتمال بروز خشونت در ساحل عاج، درباره سفر به این کشور به مردم هشدار داده است.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی نیز آقای اوتارا را «برنده قانونی» انتخابات در ساحل عاج خوانده است.

صندوق بین المللی پول گفته است، تنها در صورتی با دولت ساحل عاج همکاری می کند، که این دولت از سوی سازمان ملل متحد حمایت شود.

«گیلامه سورو»، نخست وزیر ساحل عاج و از رهبران سابق شورشی که به دنبال قرارداد صلح سال ۲۰۰۷ به این سو در دولت ائتلافی با آقای گباگبو همکاری کرده است، روز یکشنبه گفت از آلاسان اوتارا، حمایت می کند.

گفته می شود شب گذشته در چندین بخش آبیجان صدای شلیک گلوله به گوش می رسید. روز شنبه، حامیان آقای اوتارا برای دومین روز پیاپی به خیابان ها ریختند. آنان لاستیک اتومبیل ها را به آتش کشیدند و موانعی را در خیابان ها گذاشتند. خشونت ها در پایتخت ساحل عاج تاکنون دست کم ۱۴ کشته بر جای گذاشته است.

به دنبال جنگ داخلی در ساحل عاج در سال ۲۰۰۲، هدف از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بازگرداندن ثبات اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG