لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۱

شورای امنيت حمايت خود را از «آلِسان اوتارا» بعنوان رييس جمهور جديد ساحل عاج، اعلام کرد


شورای امنيت حمايت خود را از «آلِسان اوتارا» بعنوان رييس جمهور جديد ساحل عاج، اعلام کرد
شورای امنيت حمايت خود را از «آلِسان اوتارا» بعنوان رييس جمهور جديد ساحل عاج، اعلام کرد

در بيانيه ای در شامگاه چهارشنبه شورای امنيت سازمان ملل متحد پس از ۵ روز مذاکره حمايت خود را از «آلِسان اوتارا،» رهبر اپوزيسيون، بعنوان برنده انتخابات ساحل عاج، اعلام کرد. سازمان ملل از همه جناح های سياسی ساحل عاج درخواست کرده است که به نتايج انتخابات ۲۸ نوامبر، احترام بگذارند.

در همين حال لورن گباگبو، رييس جمهوری فعلی ساحل عاج، با وجود عدم توفيق در انتخابات رياست جمهوری اخير، حاضر به کناره گيری از مقام خود نيست.

لورن گباگبو بهرغم بحران سياسی جاری در کشور و شکست در دور دوم انتخابات رياست جمهوری، نه تنها حاضر به کناره گيری از مقام خود نبوده است، بلکه کار تشکيل کابينه و نخست وزير جديد کشور را نيز آغاز کرده است.

کميته برگزاری انتخابات در ساحل عاج، هفته گذشته با انتشار نتايج دور دوم انتخابات رياست جمهوری خبر شکست گباگبو را در مقابل آلِسان اوتارا، رهبر اپوزيسيون کشور، اعلام کرد.

اما آقای گباگبو حتی با علم به اينکه نتيجه انتخابات به تأييد سازمان ملل متحد رسيده است و بدون اعتنا به درخواستهای مکرر رهبران جهان به کناره گيری از قدرت، مراسم تحليف رياست جمهوری را نيز به جای آورد.

اتحاديه اقتصادی ۱۵ کشور غرب قاره آفريقا، موسوم به اِکوواس، روز سه شنبه با صدور بيانيه ای ضمن به رسميت شناختن «آلسان اوتارا» به عنوان رييس جمهوری جديد ساحل عاج، از آقای گباگبو خواست بلافاصله از قدرت کنار رود.

گباگبو و اوتارا هر يک بطور جداگانه اقدام به تشکيل کابينه خود کرده اند.

لورن گباگبو در جلسه ای با حضور اعضای کابينه خود در آبيجان گفت: «ظرف روزهای اخير من با تمام توان تلاش کردم مردم را آرام کنم، اما بعضی افراد سعی می کنند به خشونتها دامن بزنند.»

تابو امبکی، رييس جمهوری پيشين آفريقای جنوبی، که در حال حاضر از سوی جامعه بين المللی نقش ميانجی را در حل مسائل سياسی ساحل عاج بر عهده دارد تلاش می کند با ايجاد توافق ميان رقبای سياسی اين کشور به رفع بن بست موجود، خاتمه دهد.

XS
SM
MD
LG