لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۸

افزایش فشارها بر گباگبو برای کناره گیری از ریاست جمهوری ساحل عاج


طرفداران السان اوتارا، که از سوی کميته برگزاری انتخابات در ساحل عاج به عنوان برنده دور دوم انتخابات رياست جمهوری کشور معرفی شده است، در ابيجان، پایتخت آن کشور، لاستيک اتومبيل ها را به آتش کشيدند
طرفداران السان اوتارا، که از سوی کميته برگزاری انتخابات در ساحل عاج به عنوان برنده دور دوم انتخابات رياست جمهوری کشور معرفی شده است، در ابيجان، پایتخت آن کشور، لاستيک اتومبيل ها را به آتش کشيدند

فشارها بر لوران گباگبو، رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج برای کناره گیری از این مقام و تحویل قدرت به آلسان اوتارا، رقیب انتخاباتی اش ادامه دارد.

لوران گباگبو و السان اوتارا، در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ساحل عاج، اعلام پیروزی کرده و سوگند ریاست جمهوری یاد کرده اند اما سازمان های بین المللی از جمله اتحادیه آفریقا و سازمان ملل متحد می گویند آقای اوتارا، پیروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در هفته گذشته است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت با آقای گباگبو تماس تلفنی گرفته و از او خواسته است تا قدرت را به السان اوتارا، رئیس جمهوری منتخب تحویل دهد.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی نیز گفت عدم پذیرش شکست از سوی گباگبو، ثبات غرب آفریقا را تهدید می کند.

تنش ها در ساحل عاج بالا است و طرفداران السان اوتارا، که از سوی کميته برگزاری انتخابات در ساحل عاج به عنوان برنده دور دوم انتخابات رياست جمهوری کشور معرفی شده است، در ابيجان، پایتخت آن کشور، لاستيک اتومبيل ها را به آتش کشيدند. دولت نیز قوانین منع عبور و مرور شبانه را برای یک هفته دیگر تمدید کرد.

این در حالیستکه شورای قانون اساسی ساحل عاج، رئیس جمهوری کنونی کشور، لوران گباگبو را برنده انتخابات ماه نوامبر معرفی کرده است.

تابو امبکو، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی با مأموریت از سوی اتحادیه آفریقا، در تلاش برای یافتن راه حلی برای پایان بخشیدن به بحران سیاسی ساحل عاج است اما هیچ پیشرفتی در این راستا، گزارش نشده است.

این اولین انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج در ده سال اخیر بوده است. انتخابات قرار بود ثبات را در ساحل عاج در غرب آفریقا، که از سال ۲۰۰۲ شاهد درگیری میان شورشیان و دولت بوده است، احیا کند.

دوره ریاست جمهوری گباگبو قانونا در سال ۲۰۰۵ به پایان رسید اما با لغو مکرر انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، او بر سر قدرت باقی ماند.

لوران گباگبو و آلسان اوتارا، هر دو به عنوان رئیس جمهور تشکیل دولت و انتخاب وزیران را آغاز کرده اند.

بحران سیاسی در ساحل عاج، نگرانی از دور جدید نا آرامی ها را در این کشور دامن زده است. در خشونت های مرتبط با انتخابات طی هفته گذشته در ساحل عاج، ۱۷ نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG