لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

سخنرانی آنجلینا جولی در شورای امنیت درباره بحران انسانی در سوریه


آنجلینا جولی (راست) هنرپیشنه مطرح سینمای آمریکا و سفیر ویژه سازمان ملل در امور آوارگان در نشست شورای امنیت سازمان ملل - ۴ اردیبهشت ۹۴
آنجلینا جولی (راست) هنرپیشنه مطرح سینمای آمریکا و سفیر ویژه سازمان ملل در امور آوارگان در نشست شورای امنیت سازمان ملل - ۴ اردیبهشت ۹۴

وضعیت بحرانی انسانی ناشی از جنگ داخلی در سوریه، بحث نشست صبح جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد بود. سخنران‌ها که هر یک در زمینه مسائل انسان‌دوستانه نقش بین المللی دارند، از این شورا خواستند برای پایان دادن به این وضعیت اسفناک انسانی مردم سوریه، هر چه سریع‌تر اقدامی انجام دهد.

یکی از سخنرانان این نسشت، آنجلینا جولی سفیر ویژه سازمان ملل در امور آوارگان بود. خانم جولی، هنرپیشنه معروف سینمای آمریکا که در زمینه امور خیریه و انسان‌دوستانه فعالیت‌های زیادی دارد، در سخنانی از جامعه بین المللی انتقاد کرد و گفت «مشکل این نیست که برای کمک، اطلاعات در دست نیست.»

به گفته او «مشکل عدم وجود عزم سیاسی است. نمی‌شود به سوریه و اهریمنی که از خاکسترهای سستی در تصمیم‌گیری برخاسته، نگاه کرد و فکر نکرد این جهان در دفاع و حفاظت از بیگناهان از این ناتوان‌تر نبوده است.»

خانم جولی در ادامه خطاب به نمایندگان حاضر در جلسه گفت سازمان ملل متحد متعلق به مردم سوریه نیز هست، و از آنجایی که آنها نمی‌توانند برای احقاق حق خود به نیویورک بیایند، خوب است نمایندگان سازمان ملل بروند و از نزدیک بحران آوارگان را ببینند.

والری آموس رئیس دفتر امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد، در این نشست خواست جلوی حملات به بیمارستان‌ها، مدارس و دیگر مراکز غیرنظامی گرفته شود.

کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز هشدار داد که خطر جنگ در سوریه، متوجه کشورهای همسایه هم شده و آنچه سازمان ملل انجام می‌دهد، با نیازهای فوری در آن کشور تناسبی ندارد.

آنتونیو گوتیرِز در ادامه گفت «پس از آن که سال گذشته با حمله (داعش) به تکریت و موصل پای عراق به گونه‌ای دراماتیک به این ماجرا کشیده شد، وضعیت در منطقه به کل ناپایدار شده. من نمی‌دانم شوک مختل کننده بعدی کجا صورت خواهد گرفت، اما می‌دانم که خواهد آمد، و وضعیت بدتر خواهد شد.»

بر اساس برآوردها، دست کم چهار میلیون نفر از مردم سوریه، در طول جنگ داخلی چهار ساله در آن کشور، آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG