لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

شورای امنیت خواستار حمایت از ۱۸ هزار آواره فلسطینی در یرموک شد


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار حمایت و تخلیه سازماندهی شده حدود ۱۸ هزار آواره فلسطینی از اردوگاه یرموک در جنوب دمشق پایتخت سوریه شد. این اردوگاه در محاصره پیکارجویان دولت خود خوانده اسلامی (داعش) است.

پییر کریانبل، کمیسر کل آژانس امداد و کار سازمان ملل در امور پناهندگان فلسطینی روز دوشنبه در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل گفت که فلسطینیان محاصره شده در اردوگاه یرموک صرفا نگران زنده ماندن خودشان هستند. وی که از اردن از طریق ویدیو کنفرانس صحبت می کرد افزود که کشورهایی که نفوذی در وضعیت کنونی سوریه دارند راه حلی برای تخلیه ایمن فلسطینیان بیابند.

او گفت: «به سادگی باید این پیام به همه طرف های درگیر که هم اکنون شامل گروه های مسلح درون اردوگاه نیز می شود، داده شود که احترام به زندگی یک امر بدیهی است و نه صرفا بخشی از قوانین بین المللی. این امر همچنین علاوه بر اینکه جزو اصول بنیانی حقوق بشر است، در همه ادیان آمده که با انسان های در بند باید خوش رفتاری شود و با مردم غیر نظامی بویژه زنان و کودکان باید با احترام رفتار شود.»

ریاض منصور سفیر تشکیلات خود گردان فلسطینی در سازمان ملل در این نشست از همه گروه های درگیر در سوریه درخواست کرد که غیر نظامیان فلسطینی را وارد جنگ داخلی این کشور نکنند. او گفت: «موضع ما این بوده و خواهد بود که مردم فلسطین را گرفتار جنگ داخلی سوریه نکنید. مردم ما از روز نکبت تاکنون متحمل رنج شده اند، بنابراین ما را در تراژدی ها دیگری که به ما ربطی ندارد گرفتار نکنید.»

حدود دو سال است که اردوگاه یرموک توسط نیروهای ارتش سوریه محاصره شده است.
اما از دوشنبه هفته پیش نیروهای داعش با همکاری جبهه النصره وابسته به القاعده که رقیب یکدیگر هستند، با هدف درگیر شدن با دیگر گروه های مسلح به این ارودگاه یورش بردند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG