لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

بهره‌گیری نهادهای امنیتی اسرائیل از هوش مصنوعی برای خنثی کردن تهدیدها


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

رونن بار، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، روز سه‌شنبه ششم تیر با تاکید بر توانایی بالقوه «هوش مصنوعی مولد» برای کمک به مجریان قانون، گفت که این نهاد امنیتی با گنجاندن هوش مصنوعی در فعالیت‌های خود از آن برای خنثی کردن تهدیدهای جدی استفاده کرده است.

به گزارش رویترز، رونن بار گفت که اقدامات انجام شده توسط سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل («شین بت» یا «شاباک») ایجاد یک بستر نرم‌افزاری برای هوش مصنوعی مولد – مشابه «چت‌جی‌پی‌تی» یا «بارد» – را در بر می‌گیرد.

رونن بار در یک سخنرانی در کنفرانس هفته سایبری که توسط دانشگاه تل آویو برگزار شد، گفت: «فناوری هوش مصنوعی به نحوی کاملاً طبیعی در سیستم بازدارندگی شین‌بت گنجانده شده است.» او افزود: «ما با استفاده از هوش مصنوعی، شمار قابل توجهی از تهدیدها را شناسایی کرده‌ایم.»

او گفت که هوش مصنوعی با شناسایی موارد غیرعادی در داده‌های نظارتی و دسته‌بندی «بی‌نهایت» اطلاعات، کار شین بت را بسیار تسهیل کرده است. او افزود که این فناوری «مثل یک شریک بر سر میز، یا یک کمک‌خلبان» در تصمیم‌گیری‌ها هم نقش ثانویه‌ای را ایفا می‌کند.

رونن بار خواستار همکاری بین فناوری پیشرفته تجاری و سازمان‌های دولتی مانند شین‌بت شد تا به این ترتیب «اطمینان حاصل شود که هوش مصنوعی به تکامل، و نه انقلاب، منجر می‌شود.»

در شرایطی که اسرائیل همچنان در حال بررسی سیاست‌های خود در قبال هوش مصنوعی است، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل درخواست کرد که مقرراتی که قرار است وضع شود شامل بازنگری قوانین مرتبط با شین‌بت و بازتعریف حفظ اسرار دولتی باشد.

اسرائیل با در اختیار داشتن صنایع رو به رشد محاسباتی و رباتیک، و با بهره‌گیری از استعدادهایی که در ارتش مجهز به فناوری پیشرفته آن کشور رشد می‌یابد، یکی از پیشتازان عرصه هوش مصنوعی در جهان است.

در تنظیم این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG