لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

اسرائیل قصد دارد «ابرقدرت هوش مصنوعی» باشد


مرکز «واکنش اضطراری کامپیوتری» در اسرائیل. رویترز.

ایال زمیر، ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل، گفت که گام‌ها برای انجام تحولات سریع در حوزه هوش مصنوعی، شامل تشکیل یک سازمان ویژه برای استفاده از ربات‌های نظامی و اختصاص بودجه بی‌سابقه برای تحقیق و توسعه مرتبط با این حوزه در سال جاری برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای زمیر که در کنفرانس بین‌المللی سالانه امنیت در «هرتزلیا» در اسرائیل سخن می‌گفت، افزود: «برخی، هوش مصنوعی را انقلاب بعدی در تغییر چهره جنگ در میدان نبرد می‌دانند.»

او شبکه‌های توسعه یافته در حوزه هوش مصنوعی را به‌عنوان حوزه‌های یادگیری عمیقی خواند که در صنایع غیرنظامی هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نهایت، می‌توانند کاربرد نظامی داشته باشند.

این وزارت‌خانه از ارائه ارقام مربوط به بودجه هوش مصنوعی خودداری کرده است.

بر پایه این گزارش، ارتش اسرائیل از برخی از سامانه‌های هوش مصنوعی خودران استفاده کرده است، از جمله، در سال ۲۰۲۱ میلادی، جیپ‌های تجسسی رباتیک به گشت‌زنی در مرز نوار غزه کمک کردند.

همچنین صنایع هوافضای اسرائیل در ماه جاری میلادی از یک زیردریایی جمع‌آوری اطلاعات خودران رونمایی کرد که به گفته این سازمان، قبلاً «هزاران ساعت» عملیات انجام داده است.

ژنرال زمیر، دستاوردهای اسرائیل در جنگ سایبری را که گفته می‌شود به طور گسترده علیه تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده شده است، ناشی از «تشخیص صحیح و به موقع ابعاد دفاعی، اقتصادی، ملی و بین‌المللی» توصیف کرد.

او گفت: "مأموریت ما این است که کشور اسرائیل را به یک ابرقدرت هوش مصنوعی تبدیل کنیم و در صف اول تعداد بسیار محدودی از قدرت‌های جهانی باشیم که در این حوزه حضور دارند."

XS
SM
MD
LG