لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

کشته شدن چهار عضو حزب‌الله در حمله هوایی اسرائیل به جنوب لبنان


دود ناشی از حمله هوایی اسرائیل به روستایی در جنوب لبنان (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳)
دود ناشی از حمله هوایی اسرائیل به روستایی در جنوب لبنان (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳)

حمله هوایی اسرائیل به یک خودروی حامل اعضای حزب‌الله در جنوب لبنان موجب کشته‌شدن چهار عضو این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی شد.

حزب‌الله نیز اعلام کرد که در واکنش به حمله مرگبار روز پنجشنبه اسرائیل به اعضای این گروه، یک پایگاه نظامی در شمال اسرائیل را هدف حمله پهپادی قرار داد.

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد از خاک لبنان چندین حمله به اسرائیل انجام شده است. به گفته ارتش اسرائیل، این حملات منطقه مرزی «شلومی» در گوشه شمال غربی اسرائیل را هدف قرار دادند اما تلفات جانی در پی نداشتند.

ارتش اسرائیل افزود دو پهپاد را داخل خاک لبنان رهگیری و منهدم کرده و زیرساخت‌های حزب‌الله در جنوب لبنان را هدف حمله قرار داده است.

به موازات جنگ هفت ماهه اسرائیل علیه حماس در غزه، گروه حزب‌الله به عنوان اصلی‌ترین بازوی نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه، تنش‌ها در مرزهای لبنان و اسرائیل را به بالاترین سطح از زمان جنگ اسرائیل و حزب‌الله در تابستان ۱۳۸۵ افزایش داده است.

اسرائیل در واکنش به حملات برون‌مرزی حزب‌الله، حملات شدیدی علیه ستیزه‌جویان این گروه در لبنان و سوریه انجام داده و بسیاری از اعضا و فرماندهان این گروه وابسته به جمهوری اسلامی را از پا درآورده است.

تبادل آتش میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر در دو سوی مرز شده است. آواره شدن ساکنان اسرائیل از شمال این کشور موجب شده بسیاری از اسرائیلی‌ها خواستار پاسخ نظامی شدیدتری به حملات حزب‌الله شوند.

حزب‌الله بارها اعلام کرده حملات خود به اسرائیل را در صورت توقف جنگ اسرائیل علیه حماس متوقف خواهد کرد. با این حال، این بازوی نیابتی جمهوری اسلامی تصریح کرده در صورت تداوم حملات اسرائیل به لبنان آماده است درگیری‌ها با اسرائیل را ادامه دهد.

اسرائیل در حملات خود به مواضع حزب‌الله و دیگر گروه‌های مسلح ضداسرائیلی در جنوب لبنان از توپخانه، پهپاد، و هواپیماهای جنگی استفاده کرده است. حزب‌الله نیز با استفاده از راکت و پهپاد به مناطق مسکونی و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در شمال این کشور حمله کرده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG