لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

کشته‌شدن یک فیلمبردار رویترز در جنوب لبنان؛ اسرائیل: تحقیق می‌کنیم


عصام عبدالله، فیلمبردار کشته‌شده خبرگزاری رویترز
عصام عبدالله، فیلمبردار کشته‌شده خبرگزاری رویترز

حمله اسرائیل به جنوب لبنان در روز جمعه ٢١ مهر موجب کشته‌شدن یک فیلمبردار خبرگزاری رویترز و زخمی‌شدن شش روزنامه‌نگار دیگر شد.

یک فیلمبردار خبرگزاری آسوشیتدپرس در محل حادثه جنازه عصام عبدالله و شش روزنامه‌نگار زخمی را دیده و گفته زخمی‌ها به سرعت با آمبولانس به بیمارستان منتقل شده‌اند. تصاویر محل حادثه، یک خودرو سوخته را نشان می‌دهد.

رویترز با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به کشته‌شدن عصام عبدالله ابراز تاسف عمیق کرد و افزود او عضو خدمه این خبرگزاری در جنوب لبنان بود.

دو تن از روزنامه‌نگاران زخمی‌شده کارمند رویترز و دو تن دیگر کارمند تلویزیون الجزیره قطر بوده‌اند.

این حادثه در میانه تبادل آتش میان سربازان اسرائیلی و ستیزه‌جویان حزب‌الله لبنان رخ داده است.

  • واکنش آمریکا

اولیویا دالتون، سخنگوی کاخ سفید، در جمع خبرنگاران گفت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، برای خانواده روزنامه‌نگار کشته‌شده در جنوب لبنان دعا می‌کند.

دالتون خطاب به خبرنگاران گفت: «می‌دانیم کاری که انجام می‌دهید بسیار خطرناک است و [حادثه] امروز یادآور این [واقعیت] است.»

  • واکنش اسرائیل

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، به خبرنگاران گفت کشورش درباره حادثه کشته‌شدن روزنامه‌نگار رویترز تحقیقات انجام خواهد داد.

آقای اردان گفت: «همیشه تلاش می‌کنیم تلفات غیرنظامیان را کاهش دهیم و از آن جلوگیری کنیم. واضح است هرگز نمی‌خواهیم هیچ روزنامه‌نگاری را که در حال انجام کارش است، بزنیم یا بکشیم یا به سوی او تیراندازی کنیم.»

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد افزود: «اما می‌دانید، در وضعیت جنگی هستیم، و ممکن است اتفاقاتی رخ دهد. نسبت به آن ناراحتیم. متاسفیم. و درباره آن تحقیقات انجام خواهیم داد. در حال حاضر، خیلی زود است بگوییم آنجا چه اتفاقی افتاده است.»

XS
SM
MD
LG