لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

آلمان حماس را به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم کرد


آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، که به اسرائیل سفر کرده است، روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با همتای اسرائیلی‌اش الی کوهن، گروه حماس را متهم کرد که از غیرنظامیان فلسطینی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

بائربوک گفت: «حماس اکنون خود را پشت سر صدها بی‌گناه فلسطینی پنهان کرده است.» او همچنین گفت که گروه حماس کل جمعیت نوار غزه را به گروگان گرفته است.

وزیر خارجه آلمان حماس را متهم کرد که «عمدا انبارهای سلاح و مراکز فرماندهی» را در نزدیکی ساختمان‌های مسکونی، سوپرمارکت‌ها، دانشگاه‌ها، و شاید حتی در بیمارستان‌ها مستقر می‌کند.

بلینکن هم روز جمعه در جریان کنفرانس خبری خود در قطر با اشاره به اینکه عملیات اسرائیل در غزه در پاسخ به حملات تروریستی حماس است، گفت حماس از غیرنظامیان در غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و آنها را در مناطقی قرار می‌دهد که در معرض خطر باشند.

بلینکن گفت در دیدار با مقامات اسرائیلی از آنها خواسته با در پیش گرفتن احتیاط کامل، از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.

ارتش اسرائیل بامداد جمعه اعلام کرد عملیات در غزه را افزایش می‌دهد و در اطلاعیه‌ای از ساکنان شمال غزه خواست منازل خود را ترک کنند. ارتش اسرائیل گفته نیروهای حماس در شهر غزه در تونل‌هایی در زیر خانه‌های مسکونی که غیرنظامیان بی‌گناه در آنها ساکن هستند، پنهان شده‌اند.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده که «تروریست‌های حماس» از مردم به عنوان «سپر انسانی سوءاستفاده» می‌کند و از مردم خواسته «برای امنیت» شان از شمال غزه فاصله بگیرند.

حماس که کنترل غزه را در دست دارد و از آنجا به مواضع اسرائیل حمله می‌کند، در نخستین واکنش به فرمان تخلیه شمال غزه توسط اسرائیل، آن را «جنگ روانی» ارتش اسرائیل نامید و خواستار نادیده‌گرفتن آن توسط مردم غزه شد.

XS
SM
MD
LG