لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

حماس: دست‌کم ٣٢ فلسطینی بر اثر حملات اسرائیل در جنوب غزه کشته شدند


تصویری هوایی از اطراف بیمارستان شفا در شمال غزه
تصویری هوایی از اطراف بیمارستان شفا در شمال غزه

مقام‌های حکومت غزه که کنترل آن در دست گروه حماس است، اعلام کردند که دست‌کم ٣٢ فلسطینی ساکن مناطق مسکونی جنوب غزه روز شنبه ٢٧ آبان، در پی حملات هوایی اسرائیل کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات وزارت بهداشت غزه اعلام کردند حمله هوایی اسرائیل به دو ساختمان مسکونی در شهر خان‌یونس در جنوب غزه موجب کشته‌شدن ۲۶ فلسطینی و زخمی‌شدن ٢٣ تن دیگر شد.

بر اساس این گزارش، شش فلسطینی نیز در دیرالبلح، در شمال خان‌یونس در پی حمله هوایی اسرائیل به یک منزل مسکونی کشته شدند.

به نوشته رویترز، ارتش اسرائیل روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به ده‌ها هدف نظامی، از جمله مراکز فرماندهی، سایت‌های پرتاب موشک و کارخانه‌های مهمات حماس حمله کرده است.

همزمان، ارتش اسرائیل پس از کنترل بخش شمالی غزه، بار دیگر به غیرنظامیان ساکن بخش جنوبی این منطقه هشدار داد که به مناطق دیگر بروند.

در این ارتباط، مارک رِگِو، دستیار نخست‌وزیر اسرائیل، روز جمعه ۲۶ آبان، گفت: «از مردم [غزه] می‌خواهیم جابه‌جا شوند. می‌دانم برای بسیاری از آنان آسان نیست، اما نمی‌خواهیم غیرنظامیان در وسط درگیری‌ها گرفتار شوند.»

به گفته او، نیروهای اسرائیلی باید برای بیرون راندن شبه‌نظامیان حماس از تونل‌ها و سنگرهای زیرزمینی به داخل شهرها پیشروی کنند.

آقای رِگِو افزود: با توجه به نزدیکی گذرگاه مرزی رفح به غرب غزه، می‌توان کمک‌های بشردوستانه را در اسرع وقت وارد غزه کرد.

به نوشته رویترز، حمله زمینی ارتش اسرائیل به جنوب غزه موجب جابه‌جایی مجدد صدها هزار فلسطینی و وخیم‌تر شدن بحران جاری در آن منطقه می‌شود.

به دنبال حمله مرگ‌بار ۱۵ مهر شبه نظامیان حماس به اسرائیل، ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند. پس از آن، اسرائیل نوار غزه را محاصره و حملات خود به آن منطقه را با هدف نابودی حماس آغاز کرد.

رویترز نوشت که حمله زمینی اسرائیل به بخش شمالی غزه موجب آوارگی دو سوم از جمعیت دو میلیون و ۳۰۰ هزار فلسطینی آن شده است.

مقامات وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، روز جمعه گفتند که ١٢ هزار فلسطینی از جمله پنج هزار کودک در پی حملات اسرائیل کشته شده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی حماس را تایید کند.

در این حال، اسرائیل بارها گروه حماس را متهم کرده است که از بیمارستان‌ها، مدارس و غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

ارتش اسرائیل در این ارتباط اعلام کرد که یک خودرو، تعداد زیادی سلاح، و یک تونل را در شفا، بزرگ‌ترین بیمارستان غزه پیدا کرده است.

بیمارستان شفا یکی از اهداف عمده حمله زمینی اسرائیل به غزه بوده است. ارتش اسرائیل می‌گوید حماس یک سنگر وسیع زیرزمینی در زیر این بیمارستان احداث کرده است. حماس و کارکنان بیمارستان شفا وجود چنین چیزی را تکذیب می‌کنند.

ارتش اسرائیل روز جمعه ویدیویی منتشر کرد که به گفته آنها ورودی یک تونل در خارج از بیمارستان را نشان می‌دهد.

مقامات غزه روز شنبه اعلام کردند اسرائیل دستور تخلیه همه کارکنان و همچنین یک هزار تا هزار و ۵۰۰ بیمار بستری در بیمارستان شفا را صادر کرده است.

ارتش اسرائیل ضمن رد این اتهام گفت با درخواست رئیس بیمارستان شفا برای «گسترش و کمک» به تخلیه داوطلبانه بیشتر از طریق «مسیری امن» موافقت کرده است.

به نوشته بیانیه ارتش اسرائیل، پزشکان و کادر درمانی می‌توانند برای حمایت از بیماران بسیار ضعیف و ناتوان از تخلیه در داخل بیمارستان بمانند.

XS
SM
MD
LG