لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

ولیعهد بحرین خواستار «تبادل گروگان» میان حماس و اسرائیل شد


ولیعهد بحرین روز جمعه، ۲۶ آبان خواستار «تبادل گروگان‌» میان حماس و اسرائیل شد که به گفته او می‌تواند منجر‌ به پایان جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه شود.

شاهزاده سلمان بن حمد آل‌خلیفه گفت که امنیت بدون «راه حل دو کشوری» محقق نمی‌شود و آمریکا در دستیابی به آن نقش مهمی ایفا می‌کند.

ولیعهد بحرین از حماس خواست تا زنان و کودکان گروگان گرفته‌شده در غزه را آزاد و اسرائیل نیز در ازای آن، زنان و کودکان فلسطینی «غیرمبارز» را از زندان‌های خود آزاد کند.

او گفت هدف، ایجاد یک وقفه است تا مردم فرصت داشته باشند مرده‌های خود را دفن کنند، عزاداری کنند و بلکه بتوانند درباره آن چه منجر به این بحران شد از خود سوال کنند.

قطر، میانجی‌گری میان گروه شبه‌نظامی حماس و مقامات اسرائیلی را برای آزادی بیش از ۲۴۰ گروگان رهبری می‌کند.

بحرین تحت حاکمیت سنی‌ها، در پی نگرانی مشترک در مورد جمهوری اسلامی ایران، در سال ۲۰۲۰ در‌چهارچوب توافقنامه ابراهیم با میانجیگری آمریکا روابطش را با اسرائیل عادی‌سازی کرد. بحرین شریک امنیتی مهم آمریکا و میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور است.

پارلمان بحرین ماه جاری اعلام کرد که در پی بمباران غزه توسط اسرائیل، سفیر اسرائیل کشور را ترک کرد و نماینده بحرین نیز از اسرائیل رفت ولی هنوز مشخص نشده است که آیا دیپلمات اسرائیلی اخراج شده است یا خیر.

شاهزاده سلمان، وضعیت غزه را «غیر قابل تحمل» توصیف کرد و هم حماس را به دلیل حمله به اسرائیل و هم اسرائیل را به خاطر حملات هوایی در پاسخ به آن محکوم کرد.

او خطوط قرمز در این درگیری را جابجایی اجباری فلسطینی‌ها، اشغال مجدد غزه توسط اسرائیل و تهدید نظامی غزه علیه اسرائیل برشمرد.

شاهزاده سلمان همچنین خواستار برگزاری انتخابات توسط فلسطینی‌ها پس از پایان جنگ شد که به گفته او می‌تواند منجر به ایجاد صلح پایدار شود.

او گفت «تبادل گروگان‌» تنها راه برای دستیابی به یک وقفه ضروری در درگیری‌های جاری است تا کمک‌های بشردوستانه مانند دارو، سوخت برای تأمین انرژی تجهیزات پزشکی و غذا برای فلسطینی‌های غزه فراهم شود.

XS
SM
MD
LG