لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

استقبال آمریکا از موافقت اسرائیل با ارسال روزانه سوخت به غزه


کاخ سفید از موافقت اسرائیل برای ارسال مداوم سوخت به غزه استقبال کرد. در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا با اسرائیل و دیگر شرکای منطقه‌ای خود برای تضمین ادامه ورود سوخت به غزه همکاری می‌کند.

هدف از این اقدام انتقال کمک‌های بشردوستانه و احیای خدمات ضروری در غزه است.

در این بیانیه تاکید شده است که آمریکا از تصمیم اسرائیل برای پذیرش درخواست قاطع آمریکا جهت ارسال منظم سوخت به غزه خرسند است و این انتقال باید به طور مداوم و در حجم بالا ادامه یابد.

به دنبال درخواست ایالات متحده، کابینه دولت اسرائیل موافقت کرده است که هر دو روز یکبار در مجموع ۱۴۰ هزار لیتر سوخت به غزه ارسال شود.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که سازمان ملل اعلام کرد به دلیل کمبود سوخت، تحویل غذا و سایر مایحتاج به غزه را متوقف کرده است. همچنین سازمان ملل نسبت به خطر افزایش گرسنگی گسترده در غزه پس از فروپاشی خدمات اینترنت و تلفن به دلیل کمبود سوخت هشدار داده است.

یک مقام اسرائیلی جمعه ۲۶ آبان گفت که کابینه جنگی این کشور اجازه ورود روزانه دو کامیون سوخت به غزه را برای کمک به تامین نیازهای سازمان ملل متحد صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام که هویت او افشا نشده است، در ادامه افزود که این تصمیم پس از درخواست واشنگتن اتخاذ شده است.

او گفت که اجازه ورود سوخت به غزه، به اسرائیل فضای بیشتری برای مانور در عرصه بین المللی می‌دهد تا بتواند به کارزار خود برای نابودی حماس در این منطقه ادامه دهد.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

به گفته این مقام اسرائیلی، این مقدار سوخت، «حداقل» نیاز لازم برای پشتیبانی از سیستم‌های آب، فاضلاب، و سایر امور بهداشتی غزه برای جلوگیری از همه‌گیری‌ بیماری‌ است.

XS
SM
MD
LG