لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌گوید ۲۶ بیمارستان در نوار غزه از کار افتاده‌اند


وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در رام‌الله روز جمعه اعلام کرد از ۳۵ بیمارستان موجود در غزه، ۲۶ بیمارستان به دلیل آسیب‌های ناشی از بمباران یا کمبود سوخت تعطیل شده‌اند.

براساس اعلام این نهاد فلسطینی از ۷۲ کلینیک مراقبت‌های بهداشتی اولیه در غزه نیز، ۵۲ کلینیک به اجبار، تعطیل شده‌اند.

وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی با بیان اینکه این وضعیت بر دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی برای ساکنان غزه تأثیر منفی گذاشته است افزود: «در بیمارستان شفا، بیش از ۴۰ بیمار، از جمله سه نوزاد نارس، در شش روز گذشته به علت بمباران، کمبود دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین کمبود کارکنان پزشکی جان خود را از دست داده‌اند.»

این سازمان همچنین مدعی شد در بیمارستان العمال در خان‌یونس، وضعیت به طور فزاینده‌ای وخیم است و ژنراتور اصلی بیمارستان برای سومین روز متوالی تعطیل شده و سوخت لازم برای کار را ندارد و اکنون به یک ژنراتور کوچک متکی است که فقط برق اتاق زایمان و چراغ‌های اتاق پذیرش را تامین می‌کند.

ارتش اسرائیل در روزهای گذشته با عملیات ویژه در بیمارستانهای شفا و رنتیسی در نوار غزه به شواهدی دست یافت که نشان می‌داد نیروهای حماس چگونه از این بیمارستانها به عنوان مقر فرماندهی عملیات خرابکارانه و انبار اسلحه سوءاستفاده می‌کنند.

نخست وزیر اسرائیل هم روز پنجشنبه گفت شواهدی داریم که نشان می‌دهد بسیاری از گروگانهای حماس در بیمارستان شفا نگهداری می‌شدند.

گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG