لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

رهبر اپوزیسیون از نتانیاهو خواست تلاش برای «اصلاحات قضایی» را ۱۸ ماه متوقف کند


خواست برای شروع هر مذاکره‌ای، تلاش برای اصلاح قانون را برای ۱۸ ماه متوقف کند.
یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل
خواست برای شروع هر مذاکره‌ای، تلاش برای اصلاح قانون را برای ۱۸ ماه متوقف کند. یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل

در ادامه اختلاف بین دولت و مخالفان در اسرائیل بر سر اصلاحات قضایی،‌ رهبر مخالفان از بنیامین نتانیاهو خواست برای شروع هر مذاکره‌ای، تلاش برای اصلاح قانون را برای ۱۸ ماه متوقف کند.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل گفته که باید دولت چنین مصوبه‌ای را تصویب کند تا مذاکرات پیش برود.

دولت نتانیاهو از ده ماه پیش اصلاحات قضایی را در پیش گرفته اما صدها هزار نفر و حتی برخی اعضای دولت او با این طرح مخالف هستند. هفته پیش بخشی از این لایحه تصویب شد اما اکنون به نوشته رسانه های اسرائیلی، نتانیاهو موافق مذاکرات با مخالفان است.

هفته پیش کنست (پارلمان)‌ اسرائیل پیشنویس قانونی را تصویب کرد که در چارچوب لایحه تغییرات قضایی است. بخشی از این اصلاحات قضایی به دولت اسرائیل اختیار می‌دهد چنانچه دیوانعالی مصوبه یا تصمیم کابینه را رد کند، دولت به آن تن ندهد.

مخالفان می‌گویند اصلاحات قضایی مدنظر نتانیاهو علیه دموکراسی در این کشور است و استقلال قضات را برای مخالفت با تصمیمات دولت تضعیف می‌کند.

آمریکا از این اصلاحات قضایی که با مخالفت عمومی روبرو شده انتقاد کرده است. پیش‌تر نیز کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به تصویب اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو در کنست اسرائیل گفت: «مایه تاسف است که رای‌گیری امروز با کمترین اکثریت ممکن انجام شد.»

به گفته سخنگوی کاخ سفید، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به عنوان دوست قدیمی اسرائیل بارها به صورت علنی و خصوصی اعلام کرده که پایداری تغییرات عمده در یک نظام دموکراتیک نیازمند «اجماع حداکثری» است.

XS
SM
MD
LG