لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

رئیس اسبق موساد: به دلیل تصویب قانون اصلاحات قضایی وزیر دفاع باید استعفا می‌داد 


 یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور

دنی یاتوم، رئیس اسبق موساد، صبح روز سه‌شنبه ۳ مرداد ماه، در گفتگو با شبکه رادیویی «۱۰۳ اف‌ام» اسرائیل گفت که یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور باید به دلیل تصویب قانون اصلاحات قضایی، استعفا می‌داد.

به گزارش نشریه جروزالم‌پست، رئیس اسبق موساد گفت: «گالانت باید شجاعانه‌ترین کاری را که می‌توانست انجام می‌داد، یعنی اعلام می‌کرد که این بازی را متوقف می‌کند. او باید استعفا می‌داد، چه خوب، چه بد.»

نخستین بخش از لایحه پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای اصلاح اختیارات نظام قضایی این کشور روز دوشنبه ۲۴ ژوئیه به تصویب قانون‌گذاران اسرائیلی رسید.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در واکنش به تصویب اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو در کنست اسرائیل گفت: «مایه تاسف است که رای‌گیری امروز با کمترین اکثریت ممکن انجام شد.»

به گفته او، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به عنوان دوست قدیمی اسرائیل بارها به صورت علنی و خصوصی اعلام کرده پایداری تغییرات عمده در یک نظام دموکراتیک نیازمند اجماع حداکثری است.

گالانت در اواخر ماه مارس، با اشاره به «خطر محسوس» برای امنیت ملی و با نگرش به اینکه «صدها تن از نیروهای ذخیره نظامی در اعتراض به قوانین بحث برانگیز، تهدید به توقف حضور در ارتش کردند»، خواستار توقف اصلاحات قضایی شده بود.

تظاهرات سراسری در اسرائیل در ماه ژانویه سال جاری میلادی، زمانی آغاز شد که دولت بنیامین نتانیاهو لایحه‌ای را برای بازنگری در سیستم قوه قضائیه اعلام کرد که در آن، برخی از اختیارات دادگاه عالی اسرائیل لغو می‌شد و به سیاستمداران، قدرت نفوذ بیشتری در انتخاب قضات اعطا می‌کرد.

XS
SM
MD
LG