لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

اصلاحات قضایی در اسرائیل؛ رای‌گیری آغاز شد، هرتزوگ وضعیت را «اضطراری» توصیف کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در جلسه رای‌گیری کنست بر سر لایحه اصلاحات قضایی. دوشنبه ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۳
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در جلسه رای‌گیری کنست بر سر لایحه اصلاحات قضایی. دوشنبه ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۳

پارلمان اسرائیل، کنست، روز دوشنبه رای‌گیری نهایی درباره تغییرات جنجالی پیشنهادی بنیامین نتانیاهو در نظام قضایی این کشور را آغاز کرد.

رای‌گیری پس از شکست گفت‌وگوهای سیاسی به منظور فرونشاندن تنش‌ها درباره این مساله به عنوان یکی از بدترین بحران‌های اسرائیل در دهه‌های اخیر صورت میگیرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع موثق گزارش داده که اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، که بن‌بست جاری را «وضعیت اضطراری ملی» خوانده، هنوز در تلاش برای ایجاد مصالحه بر سر اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو است.

همزمان پلیس برای متفرق کردن معترضان این اصلاحات که خیابان بیرون ساختمان کنست را مسدود کرده بودند، از ماشین آب‌پاش استفاده کرد.

احتمال سازش کم است و یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، دقایقی پیش از آغاز رای‌گیری به کانال‌های تلویزیونی اسرائیل گفت: «نمی‌توان برای محفاظت از دموکراسی اسرائیل با این دولت به توافق رسید.» لاپید در نطق خود در کنست نیز گفت: «ما به سوی فاجعه می‌رویم. اگر به این لایحه رای دهید، اسرائیل، مردم اسرائیل، و نیروهای دفاعی اسرائیل را تضعیف خواهید کرد.»

در مقابل، یاریو لوین، وزیر دادگستری اسرائیل، در نطق خود گفت دلیلی برای ترس از تصویب اصلاحات وجود ندارد و اینکه اصلاحات پیشنهادی موجب بازگرداندن موازنه میان قوای حکومت می‌شوند.

با پیوستن بانک‌ها و کسب‌وکارهای بیشتر به اعتراضات، فشارها بر نخست‌وزیر اسرائیل افزایش یافته است. او که بامداد یکشنبه تحت عمل جراحی برای نصب یک دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب قرار گرفت، روز دوشنبه از بیمارستان ترخیص شد.

ایالات متحده از نتانیاهو خواسته با اپوزیسیون سازش کند اما هم‌پیمانان افراطی نتانیاهو خواهان تصویب اصلاحات نظام قضایی هستند.

بحران جاری در اسرائیل به ارتش این کشور نیز سرایت کرده و هزاران تن از نیروهای ذخیره هشدار داده‌اند در صورت تصویب اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو، از انجام وظیفه سر باز خواهند زد.

با این حال، اکثریت کرسی‌های کنست در اختیار ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو است و به نظر می‌رسد اصلاحات پیشنهادی‌اش برای محدود کردن اختیارات دادگاه عالی به منظور الغای تصمیمات دولت و وزیران به تصویب برسد.

XS
SM
MD
LG