لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

پارلمان اسرائیل لایحه نتانیاهو برای محدود‌کردن اختیارات دادگاه عالی را تصویب کرد


خوشحالی قانونگذاران عضو ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو پس از تصویب لایحه پیشنهادی او برای محدود کردن اختیارات دادگاه عالی. کنست اسرائیل، ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۳
خوشحالی قانونگذاران عضو ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو پس از تصویب لایحه پیشنهادی او برای محدود کردن اختیارات دادگاه عالی. کنست اسرائیل، ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۳

نخستین بخش از لایحه پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای اصلاح اختیارات نظام قضایی این کشور روز دوشنبه ۲۴ ژوئیه به تصویب قانونگذاران اسرائیلی رسید.

پس از شکست آخرین تلاش‌ها برای سازش و مصالحه، رای‌گیری در پارلمان اسرائیل، کنست، با تحریم کامل اپوزیسیون انجام شد اما تمامی ۶۴ قانونگذار عضو ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو به آن رای مثبت دادند.

رای‌گیری پس از ماراتن ۲۶ ساعته مناظرات میان قانونگذاران موافق و مخالف که از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه در کنست آغاز شده بود، صورت گرفت.

همزمان پلیس برای متفرق کردن معترضان به اصلاحات که خیابان بیرون ساختمان کنست را مسدود کرده بودند، از ماشین آب‌پاش استفاده کرد.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، دقایقی پیش از آغاز رای‌گیری به کانال‌های تلویزیونی اسرائیل گفت: «نمی‌توان برای محفاظت از دموکراسی اسرائیل با این دولت به توافق رسید.» لاپید در نطق خود در کنست نیز گفت: «ما به سوی فاجعه می‌رویم. اگر به این لایحه رای دهید، اسرائیل، مردم اسرائیل، و نیروهای دفاعی اسرائیل را تضعیف خواهید کرد.»

در مقابل، یاریو لوین، وزیر دادگستری اسرائیل، در نطق خود گفت دلیلی برای ترس از تصویب اصلاحات وجود ندارد و اینکه اصلاحات پیشنهادی موجب بازگرداندن موازنه میان قوای حکومت می‌شوند.

با پیوستن بانک‌ها و کسب‌وکارهای بیشتر به اعتراضات، فشارها بر نخست‌وزیر اسرائیل افزایش یافته است. او که بامداد یکشنبه تحت عمل جراحی برای نصب یک دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب قرار گرفت، روز دوشنبه از بیمارستان ترخیص شد.

ایالات متحده از نتانیاهو خواسته بود با اپوزیسیون سازش کند اما هم‌پیمانان افراطی نتانیاهو خواهان تصویب اصلاحات نظام قضایی هستند.

بحران جاری در اسرائیل به ارتش این کشور نیز سرایت کرده و هزاران تن از نیروهای ذخیره هشدار داده بودند در صورت تصویب اصلاحات پیشنهادی نتانیاهو، از انجام وظیفه سر باز خواهند زد.

با این حال، اکثریت کرسی‌های کنست در اختیار ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو است و تصویب اصلاحات پیشنهادی‌اش برای محدود کردن اختیارات دادگاه عالی به منظور الغای تصمیمات دولت و وزیران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای سازش، قابل پیش‌بینی بود.

XS
SM
MD
LG