لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

پزشکان و کادر درمان اسرائیل دست به اعتصاب زدند 


اعتراض و اعتصاب در اسرائیل
اعتراض و اعتصاب در اسرائیل

پزشکان و کادر درمان در اسرائیل، از بامداد سه‌شنبه ۳ مردادماه، در اعتراض به تصویب بخش‌هایی از لایحه اصلاحات قضایی دولت، دست به اعتصاب زدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پزشکان اعلام کرد‌ند، مرحله نخست اعتصاب سراسری آن‌ها «۲۴ ساعت» خواهد بود و «ممکن است در ادامه دست به اعتصابات طولانی‌تری» بزنند.

همچنین در اقدام اعتراضی دیگری، بسیاری از روزنامه‌های بزرگ اسرائیل، امروز سه‌شنبه ۳ مرداد، در صفحه نخست خود یک صفحه تمام سیاه چاپ کردند.

در تصویری که در صفحات نخست روزنامه‌های این کشور چاپ شد، این جمله نوشته شده است: «یک روز سیاه برای دموکراسی اسرائیل»مخالفان طرح دولت برای «لغو قانون برهان معقولیت» که روز گذشته در نشستی پرتنش با ۶۴ رای موافق از میان ۱۲۰ عضو کنست تصویب شد، آن را «پایان دموکراسی» در کشورشان نامیده‌اند.

پس از شکست آخرین تلاش‌ها برای سازش و مصالحه، رای‌گیری در پارلمان اسرائیل، کنست، با تحریم کامل اپوزیسیون انجام شد اما تمامی ۶۴ قانونگذار عضو ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو به آن رای مثبت دادند.

واشنگتن نیز از نتانیاهو خواسته بود تا برای هرگونه انجام اصلاحات قضایی به اجماع برسد.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر از نتانیاهو خواست از پیشبرد این «طرح تفرقه برانگیز» خودداری کند.

جو بایدن اواخر روز یکشنبه در بیانیه‌ای به سایت خبری آکسیوس، نسبت به «پیشبرد تغییرات قانونی که باعث ایجاد اختلافات زیادی شده است» هشدار داد.

نخستین بخش از لایحه پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای اصلاح اختیارات نظام قضایی این کشور روز دوشنبه ۲۴ ژوئیه به تصویب قانون گذاران اسرائیلی رسید.

XS
SM
MD
LG