لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

ورود رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل؛ محورهای اصلی برنامه سفر بایدن به خاورمیانه


بایدن در فرودگاه تل‌آویو مورد استقبال رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل قرار گرفت.
بایدن در فرودگاه تل‌آویو مورد استقبال رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل قرار گرفت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در راستای برنامه گسترده‌تر سفر به خاورمیانه، وارد اسرائیل شد و مورد استقبال رئیس جمهوری اسرائيل قرار گرفت. آقای بایدن در این سفر از کرانه باختری و عربستان سعودی نیز دیدن می‌کند.

جو بایدن پس از ورود به اسرائیل طی سخنانی ضمن برشمردن اهداف سفر خود، گفت: «با این سفر، ما روابط خود را پیش از گذشته تقویت می‌کنیم. ما بر تعهد تزلزل ناپذیر خود به امنیت اسرائيل از جمله همکاری با اسرائيل در پیشرفته‌ترین صنایع دفاعی جهان تاکید دوباره می‌کنیم.»

وی افزود: «من مستقیم از اینجا به یک جلسه در مورد توانایی‌های موشکی و راکتی اسرائيل - از جمله در مورد حمایت آمریکا از [سامانه] گنبد آهنین و سامانه جدید دفاع لیزری اسرائيل به نام پرتو آهنین - می‌روم.»

او همچنین گفت که برای ادغام بیشتر اسرائیل در منطقه تلاش خواهد کرد.

یائير لاپید، نخست وزیر اسرائيل، نیز گفت که در جریان سفر رئیس جمهوری آمریکا به اسرائيل درباره لزوم ایجاد یک ائتلاف تجدیدیافته قوی جهانی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران صحبت می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، رئیس جمهوری آمریکا در این سفر همچنین از کشورهای خلیج‌فارس می‌خواهد تا نفت بیشتری برای کاهش بحران انرژی جهانی تولید کنند.

آقای بایدن در این سفر همچنین تضمین می‌کند که ایالات متحده با وجود تمرکزش بر جنگ در اوکراین و رقابت استراتژیک با چین، خاورمیانه را از اولویت خارج نمی‌کند.

آقای بایدن قرار است با یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائيل و بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسون دولت درباره امنیت اسرائیل و همچنین درباره ایران و ادغام توانایی‌های دفاع هوایی اسرائيل و کشورهای عرب حاشیه جنوب خلیج فارس گفت‌وگو کند. این تلاش‌ها در شرایطی است که مذاکرات احیای برجام با ایران به بن‌بست رسیده است.

اسرائيل و شماری از کشورهای عرب در راستای نگرانی مشترک از اقدامات جمهوری اسلامی، به عادی‌سازی روابط خود مبادرت کرده‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه و کمی پیشتر گفت که کاخ سفید مایل است کنسولگری ایالات متحده برای فلسطینی‌ها در شرق اورشلیم باز گشایی شود.

به نوشته رویترز سالیوان به خبرنگاران گفت: «موضع ما این است که ما یک کنسولگری در اورشلیم شرقی می خواهیم. بدیهی است که این مستلزم تعامل با دولت اسرائیل و در عین حال هماهنگی با رهبری فلسطینی نیز دارد. و ما در این سفر به این تعامل ادامه خواهیم داد.»

آقای سالیوان همچنین گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با خانواده شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره که در خلال گزارش یک درگیری کشته شد، صحبت کرده است.

ایالات متحده و اسرائیل همچنین روز چهارشنبه و پیش از سفر جو بایدن، یک همکاری جدید در حوزه‌های سلامت، آب و هوا، و فناوری‌های استراتژیک هوش مصنوعی را اعلام کردند.

نسخه کامل سخنرانی جو بایدن پس از ورود به خاک اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

XS
SM
MD
LG