لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

آمریکا درباره مرگ روزنامه‌نگار الجزیره: دلیلی برای عامدانه بودن آن وجود ندارد


شیرین ابوعاقله
شیرین ابوعاقله

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای درباره مرگ شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار فلسطینی-آمریکایی، اعلام کرد پس از تجزیه و تحلیل بسیار دقیق پزشکی قانونی، بازرسان مستقل نتوانسته‌اند درباره منشأ گلوله‌ عامل مرگ به نتیجه‌ای قطعی برسند.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه، کارشناسان گلوله و اسلحه نیز می‌گویند آسیب‌دیدگی گلوله به حدی است که مانع از نتیجه‌گیری واضح و قطعی در این زمینه می‌شود.

در این بیانیه آمده است که هماهنگ‌کننده امنیتی علاوه بر دو تجزیه و تحلیل مذکور، به تحقیقات اسرائیلی‌ها و فلسطینیان طی هفته‌های اخیر نیز دسترسی داشته و به این نتیجه رسیده که گلوله احتمالا از مواضع نیروهای ارتش اسرائیل شلیک شده است، اما هیچ دلیلی برای عامدانه بودن آن نیافته است و آن را نتیجه «شرایط غم‌انگیز» در جریان عملیات نظامی ارتش اسرائیل علیه جهاد اسلامی در ١١ مه ٢٠٢٢ که «به دنبال یک رشته عملیات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها انجام گرفت» می‌داند.

وزارت امور خارجه آمریکا در پایان این بیانیه ضمن تشویق همکاری میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره این پرونده «مهم» و نیز همکاری واشنگتن با هر دو طرف درباره گام‌های بعدی، بار دیگر مراتب تاسف و همدردی خود با خانواده ابوعاقله را ابراز کرده است.

مرگ شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شبکه الجزیره، توسط ایالات متحده پیشتر محکوم شده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز شدیدا آن را محکوم کرده و خواستار «تحقیقات فوری، گسترده، شفاف، منصفانه، و بی‌طرفانه» شده است.

XS
SM
MD
LG