لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

اشپیگل ادعا کرد: شنود مذاکرات جان کری توسط اسرائیل


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا (چپ) و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تل آویو - ۱ امرداد ۱۳۹۳
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا (چپ) و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تل آویو - ۱ امرداد ۱۳۹۳

مجله آلمانی اشپیگل به نقل از «منابع موثق» ادعا کرد سرویس اطلاعاتی اسرائیل اقدام به شنود گفتگوهای دیپلماتیک جان کری وزیر امور خارجه ایلات متحده آمریکا با هدف برقراری صلح در خاورمیانه کرده است.

اشپیگل در گزارشی به نقل از منابع مختلفی نوشت، علاوه بر اسرائیل، دست کم یک سازمان اطلاعاتی دیگر صحبت‌های آقای کری برای میانجیگری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را تحت شنود قرار داده است. خبری که اگر صحت داشته باشد، می‌تواند بر روابط بین آمریکا و اسرائیل، که هم اکنون نیز تنش‌آلود است، اثر منفی بگذارد.

وزیر خارجه آمریکا، در اوج مذاکرات صلح در سال گذشته، بطور متناوب با طرف‌های مذاکره‌کننده در خاورمیانه گفتگو کرد و برخی از آن مکالمات از طریق ارتباط معمولی تلفنی صورت گرفت و برای حفط محتوای آنها از دستگاه‌های رمزنگاری مکالمات تلفنی استفاده نشد.

به نوشته اشپیگل، برخی از دستگاه‌های اطلاعاتی، بخشی از آن مکالمات را ضبط کردند و دولت اسرائیل از اطلاعات ضبط شده در مذاکرات بین‌المللی با هدف رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک برای برقراری صلح در خاورمیانه استفاده کرد.

در درگیری‌های اخیر درغزه، اسرائیلی‌ها بطور گسترده‌ای آقای کری را مورد انتقاد قرار دادند و حتی چند تن از وزیران کابینه اسرائیل نیز بطور غیرمستقیم از او خواستند از مذاکرات صلح کناره‌گیری کند. وزارت خارجه آمریکا و مقامات اسرائیلی تاکنون از اظهار نظر در این باره خودداری کرده‌اند.

اشپیگل در ادامه این گزارش می‌نیوسد درست یک هفته پیش، آقای کری برای میانجیگری بین طرفین درگیری‌های اخیر در غزه به اسرائیل سفر کرد، ولی اسرائیلی‌ها با رفتاری به دور از عرف دیپلماتیک، پیشنهاد او را برای برقراری آتش‌بس در غزه رد کردند.

ظاهراً در پیشنهاد وزیر امور خارجه آمریکا، مسائلی چون خلع سلاح یا بستن انبار راکت‌های حماس، و نیز انهدام سیستم تونل‌های حفر شده آن گروه در امتداد مرز اسرائیل و غزه را شامل نمی‌شد.

باوجود پیگیری گفتگوهای فشرده دیپلماتیک در سال گذشته به منظور پایان دادن به اختلافات بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، تلاش‌های جان کری با شکست مواجه شد و از آن زمان، روابط وزیر خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تنش‌آلود شده است.

با این حال، تردیدی نسبت به حمایت اصولی ایالات متحده از اسرائیل وجود ندارد. کنگره آمریکا روز جمعه با هدف کمک به تامین بودجه سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل، کمکی به مبلغ ۲۲۵ میلیون دلار را تصویب کرد.

XS
SM
MD
LG