لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

گفتگوی مقامات ارشد آمریکا و اسرائیل درباره مذاکرات اتمی ایران


وندی شرمن، معاون وزیرامور خارجه آمریکا (راست)، سوزان رایس و یوسی کوهن (چپ)، در جلسه روز پنجشنبه در واشنگتن

یک هفته پس از تنش در روابط آمریکا و اسرائیل که به دنبال انتشار یک مطلب در نشریه آتلانتیک بوجود آمد، کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد با جلو رفتن مذاکرات اتمی ایران، آمریکا و اسرائیل به «گونه ای کم نظیر» به هماهنگی خود ادامه می دهند.

به گزارش آژانس تلگرافی یهود، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا و یوسی کوهن، همتای اسرائیلی او روز پنجشنبه در کاخ سفید به طور مشترک ریاست جلسه «گروه مشاوره آمریکا-اسرائیل» را برعهده داشتند.

بیانیه کاخ سفید درباره جلسه روز پنجشنبه در واشنگتن می گوید: «در مورد ایران، هیئت آمریکایی بر تعهد ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کرد.»

در این بیانیه آمده است دو طرف درباره تلاش های دیپلماتیک گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی با ایران گفتگو کردند، توافقی که به گفته بیانیه «بطور مسالمت آمیز و قابل تایید» نگرانی های جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی ایران را حل و فصل کند.

کاخ سفید در بیانیه خود آورده است که هیئت های دو کشور متعهد شدند که به «هماهنگی کم نظیر» خود ضمن ادامه مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران «ادامه دهند.»

نشریه آتلانتیک مطلبی به نقل از یک عضو کابینه دولت باراک اوباما منتشر کرده بود که در آن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یک «بزدل» توصیف شده بود. آتلانتیک نام این مقام دولت اوباما را منتشر نکرد اما انتشار آن باعث تنش در روابط تل آویو با واشنگتن شد.

مقام نامبرده نشده دولت اوباما، خشم کاخ سفید از نتانیاهو را به خاطر ادامه ساخت و سازها در شرق اورشلیم و کرانه باختری (که فلسطینی ها امیدوارند بخشی از خاک کشور آینده فلسطینی باشد) و همچنین لابی کردن در کنگره و رسانه های آمریکایی علیه توافق اتمی با ایران ابراز می کرد.

کاخ سفید در بیانیه خود به روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها اشاره ای نکرده است، اما در عوض به موضوعاتی از جمله ائتلاف آمریکا برای تضعیف و شکست گروه «دولت اسلامی» یا داعش اشاره کرده است.

«گروه مشاوره آمریکا-اسرائیل» هر سال دوبار تشیکل جلسه می دهد.

XS
SM
MD
LG