لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

تلاش حقوقی شرکت اسرائیلی برای تصرف هواپیماهایی که بوئینگ برای ایران می‌سازد


یک گروه اسرائیلی با طرح این موضوع که تهران اول باید غرامت قربانیان حملاتی که از سوی شبه نظامیان تحت حمایتش کشته یا زخمی شده‌اند را بپردازد، با ارجاع به یک دادگاه فدرال آمریکا می خواهد مانع اجرای قرارداد شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان حقوقی «شورات هادین» در نامه‌ای که روز پنجشنبه به دادگاه منطقه شمال ایالت ایلینوی ارسال کرده، می‌گوید به دنبال دستیابی به «حق تصرف قانونی» علیه شرکت بوئینگ، تا زمان جبران خسارات از سوی ایران، است.

این خبرگزاری به نقل از نیتسانا دارشان-لایتنر مدیر این گروه نوشت که «قصد داریم همه ۱۰۰ هواپیما را تصرف کنیم ... اگر بوئینگ فکر می‌کند به سادگی می‌تواند به ایران ایر که ۶۰ درصد آن متعلق به دولت ایران است (هواپیما) بفروشد، و وانمود ‌کند که به یک نهاد غیردولتی کمک انسان دوستانه می‌کند، آنوقت ما حقیقت را برملا می کنیم.»

شرکت آمریکایی بوئینگ به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهار نظر در این زمینه پاسخی نداده است.

مقام‌های ایران ایر و شرکت بوئینگ روز ۲۱ آذر از امضای یک قرارداد ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری برای فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری خبر دادند که پس از تایید دولت آمریکا نهایی شده و به گفته مدیرعامل ایران ایر قرار است به تدریج و در یک دوره ۱۰ ساله تحویل ایران شوند.

خانم دارشان-لایتنر، که وکالت ده‌ها پرونده حقوقی قربانیان حملات تروریستی را در دادگاه‌های آمریکا بر عهده دارد، می‌گوید بر اساس ۱۰ حکمی که به نفع موکلان او صادر شده است، ایران باید مبلغی معادل ۲ میلیارد دلار به قربانیان یا بستگان آنها پرداخت کند.

به گفته او، تاکنون حدود ۲۰۰ میلیون دلار از محل دارایی ها و حساب های بانکی مسدود شده ایران در داخل ایالات متحده جمع آوری شده است.

پرونده‌هایی که شرکت حقوقی او علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده است، به برخی حملاتی که در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ میلادی توسط گروه‌های مورد حمایت ایران در منطقه – مانند حزب الله لبنان و حماس و جهاد اسلامی فلسطین – مربوط می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG